Zalety zbliżeniowych czujników indukcyjnych w przemyśle

Inżynierowie pracujący nad czujnikami zbliżeniowymi

Nowoczesne przedsiębiorstwa produkcyjne coraz częściej skupiają się na automatyzacji procesów przemysłowych. To niesie ze sobą konieczność wdrożenia komponentów kontrolujących poszczególne zadania. Jednymi z nich są czujniki indukcyjne.

Przekonaj się, dlaczego zbliżeniowe czujniki indukcyjne w automatyce przemysłowej mają obecnie ogromne znaczenie. Sprawdź ich zastosowanie na poszczególnych etapach produkcji.

Spis treści:

 1. Czym są zbliżeniowe czujniki indukcyjne?
 2. Rola zbliżeniowych czujników indukcyjnych w automatyce przemysłowej
 3. Zalety zastosowania indukcyjnych czujników zbliżeniowych w systemach bezpieczeństwa przemysłowego

Czym są zbliżeniowe czujniki indukcyjne?

Czujniki indukcyjne są jednymi z najpopularniejszych i jednocześnie najczęściej wykorzystywanych komponentów zbliżeniowych. Ich głównym zadaniem jest wykrycie obiektu w strefie, w której ten został umieszczony. Czujnik zbliżeniowy indukcyjny jest powszechnie stosowany w automatyce przemysłowej, m.in. ze względu na solidną konstrukcję. Ta pozwala na umieszczanie ich w miejscach narażonych na:

 • uszkodzenia mechaniczne,
 • działanie wysokich i niskich temperatur pracy,
 • występowanie szkodliwych substancji chemicznych.

Ze względu na budowę, materiały wykorzystane do produkcji i strefę działania wyróżnia się różne elementy. Klasyfikacja tego typu wyposażenia prezentuje się następująco:

 • czujniki indukcyjne standardowe,
 • czujniki indukcyjne odporne na wysokie ciśnienie,
 • czujniki indukcyjne do aplikacji w przemyśle spożywczym,
 • czujniki indukcyjne Factor 1,
 • czujniki indukcyjne z czołem stalowym,
 • czujniki indukcyjne odporne na pola magnetyczne,
 • czujniki indukcyjne do obszarów spawania,
 • czujniki indukcyjne odporne na wysokie temperatury,
 • czujniki indukcyjne do obszarów zagrożonych wybuchem,
 • czujniki indukcyjne Namur,
 • czujniki indukcyjne pierścieniowe i czujniki na rurki,
 • indukcyjne czujniki odległości.

W przypadku części zadań konieczne może także okazać się wykorzystanie zaawansowanych czujników przemysłowych. Należą do nich indukcyjne systemy do pomiaru położenia oraz szybkie indukcyjne systemy pomiaru położenia.

Kluczową informacją dla przedsiębiorstwa przy wyborze konkretnego modelu jest sam zasięg czujnika. Nominalne wartości podawane w wybranych modelach określają zakres działania na przykładzie wykrywanych przedmiotów ze stali. W przypadku kiedy konieczne jest wykrywanie np. elementów miedzianych, zakres działania może być krótszy.

Rola zbliżeniowych czujników indukcyjnych w automatyce przemysłowej

Zbliżeniowe czujniki indukcyjne w automatyce przemysłowej znajdują zastosowanie przede wszystkim na liniach produkcyjnych, gdzie istotne jest wykrywanie elementów metalowych. Dzięki nim można np. sprawdzić, czy każda z butelek została we właściwy sposób zakapslowana.

Innym zastosowaniem zbliżeniowego czujnika indukcyjnego może być wykrywanie popychacza w pozycji krańcowej.

W przedsiębiorstwach zajmujących się puszkowaniem produktów odpowiada on za wypychanie górnego wieczka, które służy do szczelnego zamykania puszek. Czujnik indukcyjny pozwala na dokładne monitorowanie i przesyłanie informacji do jednostki centralnej, w którym momencie ramię popychacza ustawione jest w pozycji wyjściowej.

Zadaniem, jakie ma czujnik indukcyjny zbliżeniowy, jest więc detekcja obecności i pozycji elementu. Cyfrowy czujnik może także odpowiadać za zliczanie produktów. Jego zastosowanie ma więc bezpośredni wpływ na wydajność i efektywność pracy. W wielu przypadkach pozwala również na poprawę bezpieczeństwa procesów produkcyjnych.

Zalety zbliżeniowych czujników indukcyjnych są ogromne. Wykorzystanie konkretnych indukcyjnych czujników zbliżeniowych zależy jednak od branży, w której działa przedsiębiorstwo. Ich zasada działania wpływająca na pracę czujnika jest zbliżona, mogą mieć jednak inne parametry techniczne.

Przykładem sensorów do zadań specjalnych są modele odporne na działanie wysokiego ciśnienia, które może dochodzić do nawet 500 barów. Jeżeli natomiast w procesie produkcyjnym wykorzystywana jest wysoka temperatura, wówczas najlepiej sprawdzą się te czujniki, które wytrzymują w warunkach do 120°C. Każdy z typów wyróżnia także stopień ochrony IP67.

Zalety zastosowania indukcyjnych czujników zbliżeniowych w systemach bezpieczeństwa przemysłowego

Indukcyjne czujniki zbliżeniowe wyróżnia łatwy montaż i możliwość dostosowania do różnych maszyn przemysłowych. Ze względu na stosunkowo dużą uniwersalność mają szeroki zakres wykorzystania.

Ich stosowanie może natomiast przełożyć się na bezpieczeństwo pracy. Wykrycie obecności metalowych elementów na linii produkcyjnej pozwala m.in. na zminimalizowanie ryzyka wypadków. Dzięki nim pracownicy obsługujący taśmę są zdecydowanie mniej narażeni np. na różnego rodzaju skaleczenia.

Ważnym aspektem jest także możliwość uniknięcia uszkodzeń czy awarii maszyn przemysłowych, co zapewnia wykorzystanie indukcyjnych czujników zbliżeniowych. Wykrycie elementów niebezpiecznych dla linii produkcyjnych znacznie zmniejsza ryzyko poważnych usterek i przestojów w pracy firmy. To wpływa na efektywność pracy i eliminuje niepotrzebne wydatki związane z naprawami.

Optymalizacja procesu produkcji ma ogromny wpływ na zysk, jaki generuje przedsiębiorstwo. Czujniki charakteryzuje natomiast łatwy montaż, który często nie wymaga dużej ingerencji w już istniejące linie produkcyjne. Rola zbliżeniowych czujników indukcyjnych jest kluczowa dla biznesu. To najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy dopiero wdrażają automatyzację do swoich procesów.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Możesz dostawać od nas informacje o nowych artykułach i wydarzeniach.
Wystarczy, że zapiszesz się naszego newslettera.

Balluff - sprzedaż i serwis