System Pick-to-Light dla optymalizacji produkcji i logistyki

System Pick-to-Light to nowoczesne rozwiązanie, stosowane przede wszystkim w różnego rodzaju magazynach i na halach produkcyjnych, w których sortowanie półproduktów czy części jest koniecznością. Oprócz wspomnianego powyżej sortowania, rozwiązanie to stanowi niezbędny krok dla przedsiębiorstw ku wydajności w procesie komplementacji produkcji lub zamówień czy przy komisjonowaniu.

System Pick-to-Light polega na wykorzystywaniu wskaźników świetlnych, sygnalizujących konieczność uzupełnienia towaru czy jego usunięcia z danego miejsca (pojemnika, kuwety, palety). To rozwiązanie znacząco wpływa na wzrost efektywności – cały proces kompletacji, sortowania czy komisjonowania odbywa się znacznie szybciej, niż w przypadku wykonywania tych prac za pomocą czytników kodów kreskowych. Dodatkowo system Pick-to-Light minimalizuje ryzyko popełnienia błędów przez obsługę dzięki jasnym i precyzyjnym wskazaniom ledowych wskaźników – jego zaimplementowanie jest więc znacznym ułatwieniem dla obsługi – także w kwestii weryfikacji poprawności wykonywanych czynności. Diody wymuszają określony ruch ręki pracownika po dany produkt, co niweluje częste pomyłki przy kompletowaniu zamówień bądź w procesie produkcji.

Balluff kilka lat temu wprowadził na rynek inteligentną kolumnę sygnalizacyjną SmartLight. Ze względu na swoje nowatorskie podejście do wizualizacji (diody RGB, elastyczna konfiguracja z IO-Link, trzy tryby programowania, buzzer czy własny kolor, dające wręcz nieograniczone możliwości użytkownikowi) cieszy się ogromną popularnością. Firma Balluff nie wyczerpała tematu wizualizacji i dziś wprowadza zupełną nowość, dedykowaną do systemu Pick-to-Light. To urządzenie o wielu funkcjach, w którym… nie sposób się nie zakochać!


 

Nowy wskaźnik SmartLight – kompletacja, komisjonowanie i sortowanie produktów

Nowy wskaźnik SmartLight firmy Balluff to cała paleta przydatnych funkcji. 6 niezależnych, świecących różnymi kolorami segmentów sprawia, że można wykorzystać go do różnych wskazań. Dodatkowo wskaźnik może pracować w 3 trybach, co przekłada się na wiele możliwości ustawień urządzenia:

  • tryb pierwszy to tryb segmentowy, który daje możliwość zaprezentowania jednego, dwóch, trzech lub sześciu niezależnych segmentów;
  • tryb drugi („świetlny”) pozwala na sygnalizowanie stanu danej maszyny w zależności od wykonywanej przez nią funkcji („gotowa do pracy”, „w trakcie cyklu”)
  • tryb trzeci (tryb poziomu) to wskazanie poziomu lub położenia z uwzględnieniem rotacji o 360° lub 720°.

Jak wygląda wskaźnik SmartLight firmy Balluff w wydaniu przystosowanym do pracy w systemie Pick-to-Light? Prezentację urządzenia można zobaczyć w poniższym materiale filmowym:


 

Konstrukcja urządzenia pozwala również na łączenie dwóch wskaźników, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie tylko jednego portu, co wpływa na obniżenie kosztów generowanych przez konieczność instalacji urządzenia. Dodatkowym atutem jest fakt, że w rozwiązaniu zastosowano interfejs IO-Link, dzięki któremu instalacja jest jeszcze łatwiejsza (system Plug and Play). Stopień ochrony IP65 pozwala na montaż urządzenia bezpośrednio na maszynie, a standardowa średnica złącza daje możliwość instalacji wskaźnika SmartLight w tradycyjnych otworach na panelach operatorskich. Dodatkowo 6 diod LED gwarantuje wizualizację aż 6 stanów maszyny, przy wykorzystaniu jednego otworu montażowego – znacznie rozszerzając tym samym standardową funkcjonalność systemu Pick-to-Light. Można to zaobserwować, oglądając poniższy materiał filmowy:


 

W ofercie firmy Balluff dostępne są dwie wersje wskaźnika: z czujnikiem i bez niego. Opcja z czujnikiem wyposażona jest w fotograficzne oko, które pozwala na niezawodne wychwycenie ruchów dłoni i ich sygnalizację – model z czujnikiem został stworzony z myślą o funkcjach montażu i konfiguracji. SmartLight bez czujnika to z kolei propozycja dla operatorów – zaprojektowana po to, aby zwiększać ich orientację dzięki czytelnym wskazaniom segmentów LED. Aby przekonać się, jak wygląda aplikacja z wykorzystaniem nowej wersji SmartLight, zapraszamy do zapoznania się z treścią poniższego filmu:


 

Dodatkowe funkcje wskaźnika dla efektywniejszej pracy systemu Pick-to-Light

Oprócz podstawowych funkcji, służących optymalizacji logistyki i produkcji (pełna wizualizacja i monitoring procesu lub jednoznaczne określenie miejsca poboru komponentu w procesie produkcji), nowy wskaźnik SmartLight firmy Balluff posiada również dodatkowe możliwości, które wyróżniają go na tle produktów konkurencji.

Pierwsza z tych funkcjonalności to możliwość wyświetlenia kierunku przepływu materiałów – szczególnie istotna w przypadku zmiany obsługi czy zmiany ruchu maszyny. Oprócz tego nowy wskaźnik SmartLight, dedykowany systemom Pick-to-Light pozwala na  sygnalizowanie czasów stymulacji dla procesów roboczych, czasów oczekiwania podczas pracy lub pozostałych do wykonania kroków produkcyjnych czy kierunku działania. Dodatkowo urządzenie wykrywa błędne wybory lub natychmiastowo weryfikuje poziomy magazynowe. Aby sprawdzić, jak niektóre z dodatkowych funkcji (m.in. wskazanie czasu stymulacji maszyny) sprawdzają się w praktyce, można zapoznać się z poniższym materiałem filmowym:Balluff - sprzedaż i serwis