Surveily – najnowocześniejsze oprogramowanie do rozpoznawania twarzy

Eagle Eye to amerykański dreszczowiec z 2008 roku. Przedstawiono w nim świat, w którym istnieje komputer o potężnej mocy obliczeniowej, obserwujący rzeczywistość i mogący na nią wpływać. Robi to przy pomocy urządzeń podłączonych do sieci, takich jak kamery i mikrofony w telefonach komórkowych lub systemy monitoringu. Z łatwością potrafi znaleźć i rozpoznać wybraną osobę, a nawet kontaktować się z nią na różne sposoby. Dzisiejsza technologia pozwala nam już na podobne działania. Na szczęście ponura wizja przyszłości przedstawiona w Eagle Eye to fikcja – zamiast nas inwigilować, systemy tego rodzaju (na przykład Surveily) mają za zadanie chronić nas i ułatwiać życie.

Surveily - najnowocześniejsze oprogramowanie do rozpoznawania twarzy - Balluff Innovating Automation

 

Aipoly Vision – inteligentny system rozpoznawania na smartfony

Aipoly Vision to aplikacja dostępna dla każdego posiadacza systemu Android lub iOS. Została napisana z myślą o ułatwieniu życia osobom niewidomym. Dane z aparatu porównywane są ze wcześniej utworzonymi wzorcami kształtów przedmiotów i na ich podstawie informują głosowo, co znajduje się przed kamerą telefonu. Działanie Aipoly Vision opiera się na cyfrowym przetwarzaniu obrazu, analogicznie jak w przypadku aplikacji Google Translate, gdzie program tłumaczy tekst z innego języka na podstawie danych ze zdjęcia. Podobnie działa już wiele programów do rozpoznawania twarzy w aparatach fotograficznych, a także system umożliwiający odblokowanie telefonu w momencie, kiedy zostanie rozpoznana twarz właściciela.

 

Rewolucyjne rozwiązanie firmy VAR Unit

Surveily to system firmy VAR Unit, który działa w oparciu o sztuczną inteligencję. Został stworzony w celu szybkiej i dokładnej identyfikacji ludzkich tożsamości. Porównuje rozpoznane twarze wyszukane na pojedynczych klatkach (z systemu kamer) z bazą danych zawierającą informacje o tożsamości.

 

Jak działa Surveily?

Jednym z problemów na halach produkcyjnych jest możliwość dostania się osób nieupoważnionych w niebezpieczne miejsca, a także łatwy dostęp do maszyn (również w przypadku pracowników nieposiadających odpowiednich kwalifikacji, na przykład personelu odpowiedzialnego za utrzymanie czystości). Aby zapobiec takim zdarzeniom, stosowane są już scentralizowane systemy sterowania dostępem do maszyn, karty dostępu otwierające drzwi i podobne technologie. Jednak pracownicy są w stanie łatwo przekazywać je między sobą. Dlatego potrzebne są dodatkowe zabezpieczenia, jak na przykład automatyczne rozpoznawanie tożsamości na podstawie unikalnej konstrukcji twarzy. Takie rozwiązanie zostało zaproponowane przez firmę VAR Unit – jest to innowacyjny system Surveily.

Kiedy system jest już zamontowany i działa, jedynym zadaniem dla człowieka pozostaje wprowadzenie aktualnego zdjęcia (a najlepiej kilku zdjęć) pracownika do systemu. Przy pomocy zaimplementowanych mechanizmów sztucznej inteligencji obraz zostanie przetworzony – twarz zostaje wydzielona, przekonwertowana na biometryczną siatkę, a następnie zaszyfrowana unikalnymi 128 liczbami i zapisana w takiej postaci. Samo zdjęcie po tym procesie jest natychmiast usuwane. Biometryczna siatka w postaci hash’a (szyfru) jest przypisywana do danej tożsamości – imienia, nazwiska i ewentualnie pseudonimu. System jest podłączony do systemu kamer – w momencie, kiedy któraś z nich zarejestruje twarz na obrazie, Surveily wykryje to i przeanalizuje pojedynczą klatkę filmu. Korzystając ze sztucznej inteligencji, system odnajduje twarze z obrazu, przetwarza je na siatki biometryczne, szyfruje i przy pomocy splotowej sieci neuronowej przeszukuje bazę. Jeżeli dany hash już istnieje, Surveily identyfikuje tożsamość osoby ze zdjęcia, natomiast w przeciwnym razie kwalifikuje ją jako niezidentyfikowaną.

 

Zastosowanie Surveily w zakładach przemysłowych

 

Kontrola dostępu

Dzięki informacji na temat tożsamości każdego pracownika wychwyconego przez kamerę, w prosty sposób można korzystać z takich funkcji, jak przyznawanie i odmowa dostępu do stref lub urządzeń. Właśnie dlatego ta technologia w znaczący sposób może ułatwić kontrolę procedur bezpieczeństwa.

Kontrola dostępu - Balluff Innovating Automation

 

Nadzorowanie pracy

W halach produkcyjnych z dużą liczbą zatrudnionych pracowników trudnym zadaniem jest w wysokim stopniu zapanować nad błędem ludzkim. Surveily umożliwia monitorowanie czasu pracy, a także informuje o ewentualnych zaniedbaniach lub niedopełnieniu procedur bezpieczeństwa.

 

Planowanie przestrzeni

Analiza często uczęszczanych ścieżek może pomóc w rozplanowaniu ustawienia maszyn oraz wychwyceniu miejsc, w których przepustowość jest zbyt mała. Surveily oferuje możliwość dostarczania stałych raportów o ścieżkach, natężeniu i częstotliwości ruchu w różnych punktach.

 

Monitorowanie narzędzi

Już wkrótce system można będzie również wykorzystać do odnajdywania zagubionych przedmiotów w fabryce – znakomicie poradzi sobie z rozpoznawaniem i śledzeniem obiektów 3D, takich jak na przykład narzędzia.

 

Prosty pomysł, wiele zastosowań

System został stworzony w taki sposób, aby można było poszerzać jego możliwości. Rozpoznawanie twarzy to nie jedyna funkcja, jaką posiada. Znakomicie radzi sobie również z rozpoznawaniem tablic rejestracyjnych: w ten sposób mogą być na przykład kontrolowane ciężarówki wjeżdżające i wyjeżdżające z terenu przedsiębiorstwa. W zależności od uprawnień przypisanych do danego pojazdu, system może otworzyć lub zamknąć szlaban. W podobny sposób działa już część parkingów w obrębach większych miast w Polsce, na przykład ten należący do Politechniki Wrocławskiej – studenci oraz wykładowcy posiadają różne uprawnienia, na których podstawie są wpuszczani do środka bądź zatrzymywani.
Odpowiednio stosując takie rozwiązania, można zwiększyć bezpieczeństwo na lotniskach, arenach sportowych czy zgromadzeniach publicznych, na przykład nastawiając system na wyszukiwanie potencjalnie niebezpiecznych osób lub przedmiotów. W prosty sposób można także ułatwić zbieranie statystyk do celów zarządzania, poszerzania wiedzy czy nawet celów marketingowych. Przykładem mogą być dane demograficzne, takie jak liczba osób, ich wiek, płeć i czas spędzony w różnych miejscach – informacje tego rodzaju są bardzo wartościowe dla obiektów takich jak sklepy, umożliwiając lepsze planowanie przestrzenne i dostosowanie oferty do klientów. Surveily sprawdzi się także podczas sytuacji kryzysowych, na przykład pożaru – ratownicy są w stanie dużo szybciej dotrzeć do potrzebujących osób, jeśli wiedzą, kto przebywał w budynku i gdzie dokładnie się znajdował.

System stale się rozwija – trwają intensywne prace nad powstaniem Surveily 2.0. Oferuje ogromne możliwości i szerokie spektrum zastosowań. Liczba możliwych do podłączenia kamer nie jest ograniczona: system można skalować tak, żeby obsłużyć i zarządzać nieskończoną ilością strumieni wideo, nie tracąc przy tym na wydajności oraz dokładności.

Monitoring przemysłowy - Balluff Innovating Automation

 

Współpraca z Balluff

Firma Balluff to jedno z wiodących przedsiębiorstw w branży automatyki przemysłowej. Posiada ona wieloletnie doświadczenie i jest doceniana przez klientów na całym świecie. Nie stroni jednak od współpracy z młodymi, zdolnymi twórcami, takimi jak startup VAR Unit, dzieląc się swoim doświadczeniem oraz kontaktami w branży. Podczas jubileuszu dwudziestolecia firmy Balluff, kamery z jej systemów wizyjnych zostały wykorzystane do zaprezentowania możliwości, jakie daje Surveily, co spotkało się z entuzjastycznym odbiorem i otworzyło dalsze możliwości współpracy. Dzięki takiemu modelowi prowadzenia działalności, obydwie firmy są doskonałym przykładem realizowania idei przyświecających przemysłowi 4.0 – innowacyjności, uniwersalności i współpracy na drodze rozwoju.

 

Przyszłość systemu Surveily

Surveily nieustannie się rozwija, dzięki czemu już wkrótce będzie umożliwiał przestrzenne rozumienie, tworzenie map, wsparcie sygnału IR czy wspomniane wyżej rozpoznawanie i śledzenie obiektów 3D. Choć takie systemy mogą budzić kontrowersje (na przykład związane z prywatnością), ich odpowiednie wykorzystanie pomoże zwiększyć poziom bezpieczeństwa i wprowadzić do codziennego życia ułatwienia, które w innym przypadku nie mogłyby istnieć.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Możesz dostawać od nas informacje o nowych artykułach i wydarzeniach.
Wystarczy, że zapiszesz się naszego newslettera.

Balluff - sprzedaż i serwis