Smart Reordering System, czyli inteligentne zarządzanie magazynem

Smart reordering system

Automatyzacja usprawnia procesy logistyczne w magazynie: chaos zamienia w ład i porządek, a przestoje, wynikające z błędów – w efektywną pracę. Utopia? Nie, rzeczywistość.  Przedsiębiorstwa, w których zostało zainstalowane rozwiązanie Smart Reordering System doświadczają nowej jakości w zarządzaniu zapasami.

Inteligentne zarządzanie zapasami – co to jest?

W każdym zakładzie produkcyjnym jest takie miejsce, gdzie przechowywane są części składowe do produkcji, które w odpowiednim momencie muszą być dostarczone na maszyny, czyli na linię produkcyjną. Kluczowym elementem tej układanki jest dostępność niezbędnych części – jeżeli ich zabraknie, proces produkcyjny będzie zatrzymany. Nastąpi przerwa, przestój. A wiadomo, dla każdego zakładu jest to problem, który generuje koszty. Często bardzo wysokie.

Z czego to wynika? Otóż z reguły zarządzanie zasobami odbywa się na zasadach procesów logistycznych, które zachodzą pomiędzy magazynem a produkcją oraz pomiędzy magazynem a dostawcami zewnętrznymi.

Zarówno w jednym jak i drugim przypadku ogniwem pośrednim są pracownicy odpowiedzialni za dostarczanie części w odpowiednim momencie, tak, żeby maszyna mogła pracować bez przestojów.

Na ogół zarządzanie tym procesem odbywa się analogowo, czyli na podstawie kartek lub osobistych zgłoszeń. Sprawia to, że po pierwsze, jest większy chaos, po drugie, trzeba zgromadzić więcej części, by w odpowiednim momencie ich nie zabrakło. Jakiekolwiek zakłócenia na tej linii spowodują przestój  na produkcji.

Dlatego też proces produkcyjny w przedsiębiorstwie powinien być płynny – i to jest clue inteligentnego zrządzania zapasami. Przerwanie cyklu ze względu na brak części spowoduje drastyczny spadek efektywności.

Czym jest SRS i jak działa?

Smart Reordering System to rozwiązanie, które usprawnia procesy logistyczne w przedsiębiorstwie, za pomocą czujników sprawdza i kontroluje stan materiałów: zarówno na maszynie, jak i na magazynie buforowym. Gdy czegoś zaczyna brakować – przekazuje informacje odpowiednim osobom.

Aplikacja jest jedną z wariacji elektronicznego kanbana, którą można realizować na kilka sposobów: łatwiejszych lub trudniejszych w implementacji. Stopień trudności zależy od rozbudowania systemu, który może zawierać zarówno jedną maszynę jak też cały magazyn oraz produkcję.

SRS jest bardzo łatwy w implementacji. Bezprzewodowe, zasilane bateryjnie czujniki można zawiesić praktycznie w każdym miejscu. Zbierają one dane i wysyłają do bramki, tzw. Gateway, która może połączyć się z trzystoma takimi czujnikami, pobrać z nich informacje i przekazać na serwer zewnętrzny, gdzie znajduje się baza danych i aplikacja, wizualizująca stany magazynowe. Jeżeli producent używa systemu ERP np. SAP, to ta aplikacja może bezpośrednio do niego przekazać dane wsadowe.

Główne komponenty SRS to: część hardware’owa, czyli czujniki, Gateway i aplikacja dostępna przez stronę internetową.

Instalacja systemu odbywa się na zasadzie trzech kroków, wystarczy zadeklarować co, gdzie i jak ma być monitorowane, zaznaczyć, jakie powiadomienia powinny być dostarczane (np. że poziom danej substancji jest za niski) i właściwie to jest wszystko.

System inteligentnego zarządzania zapasami można zastosować praktycznie w każdym zakładzie produkcyjnym, w którym zachodzą wewnętrzne procesy logistyczne. A więc zarówno producent lamp samochodowych, elektroniki, czekolady czy nawet leków znajdzie dla niego zastosowanie.

Smart Reordering System dzięki zautomatyzowaniu procesów logistycznych na magazynie zapobiega przestojom na produkcji i w efekcie usprawnia funkcjonowanie całej linii produkcyjnej.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Możesz dostawać od nas informacje o nowych artykułach i wydarzeniach.
Wystarczy, że zapiszesz się naszego newslettera.

Balluff - sprzedaż i serwis