RFID do pracy w toku (WIP)

Podejmowanie złożonych decyzji biznesowych jest o wiele łatwiejsze

Od betonu na hali produkcyjnej po dywan w biurach kierownictwa – technologia RFID umożliwia organizacjom podejmowanie złożonych decyzji biznesowych na podstawie rzeczywistych danych. Praca w toku to jedno z wielu zastosowań w zakładzie, w którym RFID poprawia ogólną wydajność procesu. Umożliwia elastyczną produkcję, śledzi proces pracy i pomaga zachować zgodność z przepisami.

Zebranie rzeczywistych danych i udostępnienie ich organizacji jest wyzwaniem, dlatego technologia RFID jest najlepszym rozwiązaniem do tego procesu, ale to od ludzi zależy jak je wykorzystają.

Jakie dane rejestruje i gromadzi RFID?

  • Budowanie danych: co próbujemy zbudować? (dla elastycznego MFG).
  • Dane procesowe: jak dobrze je zbudowaliśmy? (sprawdzanie błędów lub Poka Yoke).
  • Dane o pochodzeniu: Skąd pochodzą części? (śledzenie podzespołów i części)

W jaki sposób te dane przynoszą korzyści organizacji produkcyjnej?

Budowanie danych: omówimy ten proces na przykładzie firmy produkującej fotele do samochodu. Liczba opcji foteli jest oszałamiająca, np.: podgrzewane siedzenia, automatyczne sterowanie, czujniki wagi, specjalistyczna pianka i osłony, etc. Problem polega na tym, że dla ludzkiego oka wszystkie one wyglądają tak samo.

Po oznaczeniu tagiem RFID dane te są zapisywane w pamięci już na początku procesu. Następnie są one odczytywane na każdym stanowisku roboczym wzdłuż linii, aby na ich podstawie dokładnie określić, jaki ten produkt ma być. Niegdyś operator na każdej stacji musiał przeczytać kilka ryz papieru, aby określić, co należy uzupełnić. Teraz automatyczny transfer danych sam informuje operatora o dalszych niezbędnych czynnościach.

Dane procesowe: Ten sam producent foteli.

Proces produkcji polega na tym, że fotel, by zostać ukończonym musi przejść przez dwadzieścia stacji. Przypuśćmy, że na stacji trzeciej wystąpił błąd podczas instalacji mechanizmu grzewczego. Mimo to produkt przechodzi następne pozostałe siedemnaście stacji, a po drodze zostaje dodanych jeszcze wiele innych rzeczy. Dopiero tuż przed wysyłką podczas końcowej kontroli jest identyfikowany problem z grzałką. Teraz produkt idzie na złom lub musi wrócić na linię przeróbek.

Skutkuje to stratą czasu i pociąga za sobą duże koszty.

Tak było kiedyś.

Obecnie pomiędzy każdą stacją odbywają się kontrole błędów, co pozwala na szybką identyfikację problemów. W momencie, gdy fotel przesuwa się ze stanowiska trzeciego do czwartego, następuje sprawdzenie błędu i do znacznika zostaje zapisana informacja o przejściu lub niepowodzeniu.

Jeżeli na stanowisku czwartym czytnik odczyta znacznik zakazu wychodzenia, natychmiast o tej sytuacji jest informowany operator, a błąd produkcyjny może zostać szybko naprawiony. Dodatkowo po drodze cały proces produkcji jest zapisywany na tagu, a na końcu linii informacje te  są przesyłane do bazy danych. Znacznik można następnie usunąć i ponownie zapisać.

Załóżmy, że producent foteli otrzymuje specjalne zamówienie, które należy wykonać JAK NAJSZYBCIEJ. W tym celu wszystkie produkty obecne na linii należy usunąć, aby zrobić miejsce na specjalne zamówienie. Po jego realizacji należy z powrotem umieścić fotele na odpowiednich stanowiskach. RFID eliminuje domysły, pozwala po prostu odczytać tag RFID i wskazać dokładną stację, do której należy.

Dane dotyczące linii: Wszystkie opcje foteli oznaczają wiele różnych komponentów pochodzących od wielu różnych dostawców. RFID służy do śledzenia tych części, pozwala odczytać ich pochodzenie w przypadku wycofania lub powtarzającej się awarii części. Teraz zamiast sprowadzać cały zespół na linię i złomować produkt, pracownicy mogą zidentyfikować wadliwy element, wymienić go i pociągnąć swoich dostawców do odpowiedzialności za obietnicę jakości.

Ostatecznie, od betonu po dywan, RFID pomaga firmom produkcyjnym wytwarzać produkty wysokiej jakości, eliminować nieplanowane przestoje i poprawiać ogólną wydajność. Pozwala operatorom i kadrze kierowniczej podejmować decyzje na podstawie rzeczywistych danych. RFID pomaga wprowadzać organizacje produkcyjne na wyższy poziom.

Więcej informacji na temat rozwiązań RFID można znaleźć na stronie www.balluff.com.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Możesz dostawać od nas informacje o nowych artykułach i wydarzeniach.
Wystarczy, że zapiszesz się naszego newslettera.

Balluff - sprzedaż i serwis