Przetworniki położenia BTL – innowacyjne rozwiązania w instalacjach hydrotechnicznych

Przetworniki położenia liniowego z serii BTL dostarczają precyzyjne i niezawodne dane pomiarowe położenia i prędkości niezależnie od długości, na jakiej wykonywany jest pomiar. Stosowane są m.in. w przemyśle (diagnostyka maszyn i urządzeń), w budownictwie lądowym (np. monitoring stanu ugięcia konstrukcji dachów w obiektach wielkopowierzchniowych, pozycjonowanie mostów zwodzonych), a także w instalacjach hydrotechnicznych (np. kontrola stopnia otwarcia zapór, układy regulacyjne w turbinach wodnych).

Balluff w swojej ofercie posiada bezdotykowe i absolutne przetworniki położenia, które nadają się do szerokiego spektrum zastosowań – nawet w ekstremalnych warunkach otoczenia. Zapewniają precyzyjny pomiar absolutny bez przejazdu referencyjnego. Są odporne na wstrząsy, wibracje i zanieczyszczenia.

Dobrym przykładem zastosowania tego typu przetworników są realizacje dwóch innowacyjnych projektów: mostu zwodzonego w Sobieszewie oraz obrotowej kładki na gdańskiej Motławie, tzw. kładki Świętego Ducha.

Most w Sobieszewie

Jest to najdłuższy, w pełni automatyczny, dwuprzęsłowy most w Polsce. Jego długość wynosi 173 m długości, a pełne otwarcie przęseł zajmuje zaledwie ok. 2,5 minuty!

Podczas realizacji tego projektu zostały wykorzystane cztery przetworniki zewnętrzne drogi typu BTL7-E501-M4600-P-S32, które są odpowiedzialne za pomiar wysunięcia siłowników o skoku 4600mm i ich wzajemną synchronizację. Spełniają one najwyższe wymogi pod względem bezpieczeństwa i dyspozycyjności również w trudnych warunkach.

Zdjęcia mostu zwodzonego w Sobieszewie

Kładka obrotowa na Motławie

Obrotowa kładka w Gdańsku wyróżnia się na tle innych tego typu obiektów jako innowacyjne rozwiązanie techniczne i estetyczne. Konstrukcja, która połączyła Długie Pobrzeże z Wyspą Spichrzów, ma ponad 50 metrów długości, 4,5 metra szerokości, a jej waga to ponad 150 ton.

„Wykorzystane rozwiązania zapewniają cichą oraz płynną pracę mostu” – zapewnia wykonawca projektu, firma HYDROMEGA z Gdyni, która dostarczyła, zamontowała i uruchomiła napęd hydrauliczny wraz z automatyką przemysłową z użyciem przetwornika drogi Balluff, podobnie też jak miało to miejsce w przypadku mostu w Sobieszewie.

Podczas realizacji projektu obrotowej kładki zamontowany został przetwornik zewnętrzny typu BTL7-E501-M1000-P-S32, odpowiedzialny za wysuw siłownika i właściwe pozycjonowanie kładki.

Nie tylko mosty – przetworniki wykorzystywane w prasach hydraulicznych

Warto tutaj wspomnieć, że przetworniki prętowe drogi najczęściej stosowane są w prasach przemysłowych z pozycjonowaniem do 0.1 mm i naciskiem do nawet kilkuset ton. Magnetostrykcyjne liniowe przetworniki położenia z serii BTL doskonale nadają się do zastosowania w siłownikach hydraulicznych do sygnalizacji zwrotnej położenia. Zapewniają m.in. równoczesny pomiar położenia i prędkości, a ich instalacja, dzięki różnym wersjom obudowy i sygnału wyjściowego jest bardzo szeroka i uniwersalna.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Możesz dostawać od nas informacje o nowych artykułach i wydarzeniach.
Wystarczy, że zapiszesz się naszego newslettera.

Balluff - sprzedaż i serwis