Seria Case Study Balluff to artykuły pisane przez kluczowych partnerów naszej firmy, integratorów, specjalistów wdrażających dedykowane rozwiązania dla firm produkcyjnych z wykorzystaniem narzędzi i rozwiązań Balluff.

Case study |Precyzyjny pomiar zamiast reklamacji

 

 

MASTERYBNI005H
HUBYBNI0006
BNI005W
CZUJNIKIBES00P3
BOS01TT
BES001J
PANEL HMIBAE00WC
KAMERYBVS002M
BVS002H
POZOSTAŁE PRODUKTYBAM00UY
BMF00C4
BAE00NT
BAE000J
BLG0012
BNI007T
BAM0367
BAM0364

 

Karol Bochenek

Precyzyjny pomiar zamiast reklamacji

Jednym z głównym zadań automatyzacji jest wyeliminowanie błędów, które mogą wynikać z niedokładności pracy manualnej. Precyzja w tworzeniu i łączeniu komponentów jest kluczem do stworzenia jakościowych produktów i uniknięcia niepotrzebnych reklamacji ze strony Klientów. Jednym z przykładów narzędzia poprawiającego jakość łączenia elementów jest stanowisko kontroli paska napędowego pralki.

Paski napędowe pralki są montowane manualnie na linii przez operatora. Taka metoda działania powoduje sporadyczne błędy sprawiające, że użytkownikom pralek paski spadają z koła, co z kolei bywa przyczyną reklamacji. Aby wyeliminować błędy jakościowe skutkujące kosztownymi reklamacjami, nasz Klient zdecydował się poszukać rozwiązania problemu, polegającego na budowie stanowiska kontroli położenia paska na kole. Pomiar pozycji paska miał być realizowany w odniesieniu do obydwu krawędzi koła. Pozycja paska określona jest z dokładnością do +/-0,1 mm.

Przebieg procesu

Przetestowaliśmy różne układy pomiarowe i praktycznie każdy z nich dawał sobie znakomicie radę ze względu na to, że pasek jest czarny, a koło białe. Najlepiej w testach wypadały profilometry, czyli lasery 2D i kamery przemysłowe. Niestety ze względu na ograniczenia gabarytu przestrzeni, w którym miał się zmieścić układ pomiarowy, żadne z powyższych rozwiązań nie było w stanie zmieścić się fizycznie w dostępnym miejscu i wykonać pomiaru.

Rysunek 1 – Miejsce położenia układu pomiarowego

 

Rozwiązanie

Mieliśmy pomysł na rozwiązanie tego problemu, ale wymagało to nieszablonowego podejścia. Do realizacji pomiaru zastosowaliśmy układ kamery BVS podłączonej do systemu wizyjnego, dodatkowo wyposażonej w zwierciadło kątowe z pryzmatem. Dzięki temu kamera nie potrzebuje w całości znaleźć się w pralce, a wjeżdża do niej jedynie element zwierciadła. Rozwiązanie to pozwala na pomiar z dokładnością do 0,02 mm.

Rysunek 2 – Kamera ze zwierciadłem

                                           

Rysunek 3 – Kamera ze zwierciadłem

 

Rysunek 4 – fragment paska na kole

Podczas prac przyszło nam się zmierzyć też z drugim problemem. Z racji tego, że w trakcie prania koło się obraca, pasek może zmieniać swoją pozycję. W związku z tym konieczne było wykonanie pomiaru w kilku pozycjach koła. Aby zapewnić taką możliwość należałoby wprawić koło i pasek w ruch. Na stanowisku zastosowana została druga kamera przeznaczona do sprawdzania położenia kątowego ramion koła pasowego. Po sprawdzeniu kąta, napęd przeznaczony do obrotu kołem dostosowuje swoje położenie, aby trzpienie w które jest wyposażony trafiły w przerwy pomiędzy ramionami koła, a następnie się z nim zazębiły. Tak wykonany układ pozwala na wykonanie od kilku do kilkunastu różnych pomiarów w różnych pozycjach, zależnie od tego na co pozwala czas cyklu danej linii.

Rysunek 5 – Koło pasowe

 

Rysunek 6 – Układ obrotu kołem

Aby umożliwić wjazd pralki na stanowisko, cały układ zamontowany jest na module liniowym, który wjeżdża do wnętrza pralki po zatrzymaniu się jej na stoperze. Ponieważ finalnie cel polegający na eliminacji reklamacji wynikających ze spadającego paska został osiągnięty, stanowisko zostało powielone na kolejne linie produkcyjne w niezmienionej formie.

Rysunek 7 – stanowisko w trakcie montażu

Zastosowane elementy Balluff

 

O firmie:

Blue Robotics jest wrocławskim przedsiębiorstwem zajmującym się budową maszyn, automatyzacją produkcji i robotyką.

Automatyzujemy branże takie jak: automotive, produkcja sprzętu AGD i RTV, przemysł elektryczny i elektroniczny, produkcja mebli, przemysł lotniczy i kosmiczny, produkcja spożywcza, przemysł kosmetyczny i obróbka metali. Realizujemy również projekty R&D dla innych branż.

Specjalizujemy się w integracji i programowaniu robotów przemysłowych marek: Yaskawa, Fanuc, ABB, Kuka, Mitsubishi Electric, Universal Robots. Mamy za sobą również doświadczenia w integracji robotów kolaboracyjnych.

Nasze doświadczenie i zaplecze techniczne pozwalają nam na wykonywanie pod klucz nawet najbardziej wymagających projektów.

Od 2018 roku jesteśmy certyfikowanym integratorem systemów wizyjnych Balluff.

Zapraszamy do kontaktu!