Paletyzacja – niezbędny element firmy produkcyjnej

balluff stacja paletyzujaca

Jednym z powtarzalnych procesów w firmie produkcyjnej jest układanie produktów na palecie. Czynność ta, zwana paletyzacją, z reguły wykonywana jest przez człowieka, jednakże w dobie automatyzacji warto ją zoptymalizować, by zwyczajnie zwiększyć efektywność firmy i zaoszczędzić. Stacje do paletyzacji wyręczają pracowników od niekorzystnej dla ich zdrowia i monotonnej pracy.  

Czym jest paletyzacja?

Wyobraźmy sobie linię produkcyjną, a właściwie jej etap końcowy, gdzie na taśmie „podjeżdżają” gotowe już produkty zapakowane w karton. Jest to moment, w którym pudełko z produktami należy zdjąć z taśmy i przełożyć na paletę. Ta prosta czynność zwie się paletyzacją.

Praca na tym etapie produkcji jest monotonna i często męcząca dla pracownika. Stałe i powtarzalne ruchy, a do tego przekładanie kilku lub kilkunastokilogramowych pudełek sprawiają, że firmy borykają się z problemami kadrowymi oraz wydajnościowymi.

Człowiek się męczy i zaczyna pracować coraz wolniej. Przez co produkt nie jest odbierany, a linia z powodu zatoru produktowego za jakiś czas po prostu się zatrzyma. Rozwiązaniem może być zatrudnienie większej liczby osób. Ale…

I tutaj dochodzimy do kolejnego problemu – w dzisiejszych czasach tych pracowników po prostu nie ma.

A gdyby tak zatrudnić robota?

Odpowiedzią na powyższe problemy jest gotowe rozwiązane, które nazywa się stacją paletyzującą.  Zamontowany w niej robot przemysłowy bezdyskusyjnie i precyzyjnie będzie wykonywał najtrudniejsze, a na pewno najbardziej żmudne czynności w przedsiębiorstwie. Ma zamontowany algorytm, który w zależności od tego, co w danym momencie jest produkowane, dobiera odpowiedni wariant układania kartonów.

Zalety tego rozwiązania są znaczne i zauważalne. Robot do paletyzacji jest:

  • szybszy niż człowiek,
  • dokładny (mówimy o dokładności w milimetrach),
  • efektywny – nie męczy się, nie idzie na przerwę, nie zachoruje na Covid’a.

Zanim jednak go uruchomimy, warto poznać odpowiedź na poniższe pytanie:

Jak powinien przebiegać poprawny proces paletyzacji?

Po pierwsze, wydajność systemu paletyzacji powinna być dopasowana do wydajności linii, czyli robot musi pracować tak szybko, by miał lekki zapas w stosunku do tego, ile produktu schodzi z linii.

Jeżeli w fabryce produkowanych jest osiem pudełek na minutę, a robot będzie w stanie odebrać tylko sześć, to powstanie ten sam efekt co z pracownikami, którzy się zmęczyli albo jest ich za mało. Dlatego robot do paletyzacji nie może być wolniejszy od linii, którą obsługuje.

Po drugie – poprawność odkładania. Jeżeli robot będzie źle odkładał pudełka, to paleta się rozsypie i proces będzie niewydajny. Dlatego ważne jest, by odpowiednio zaprogramować system i zapewnić stabilność działania.

Po trzecie – powtarzalność. Procesy produkcyjne przebiegają różnie, czasami są lepiej zorganizowane, czasami gorzej. Jeżeli na końcu linii pracuje człowiek, to dla niego nie ma znaczenia czy pudełko jedzie prosto, krzywo, czy jest obrócone. Robot tego nie wychwyci, dlatego dla niego proces musi być powtarzalny. W innym przypadku będzie potrzebował dodatkowej pary oczu, (może nią być inteligentna kamera) która wskaże, że np. to pudełko jest obrócone o czterdzieści pięć stopni, dlatego należy chwycić je inaczej.

Jakie korzyści dla przedsiębiorstwa zapewni zautomatyzowanie paletyzacji?

Robot paletyzujący zwiększa wydajności linii, dzięki niemu może ona pracować na maksimum swoich możliwości. Kolejny punkt przemawiający za tym rozwiązaniem, to przeniesienie ludzi z paletyzacji w obszary, których nie da się zautomatyzować. Czyli tam, gdzie po prostu brakuje pracowników.

Zamontowanie stacji paletyzującej, która jest w pełni automatyczna i mobilna zdecydowanie poprawi płynność procesu. Jej uruchomienie trwa dwa dni, w tym nauka i szkolenie, które są bardzo proste, przypominają bowiem popularną niegdyś grę „Tetris”. Dzięki temu można ją (stację) łatwo przestawić na inną linię i odpowiednio skonfigurować.

Rozwiązanie to może być zastosowane w praktycznie każdej branży, we wszystkich zakładach produkcyjnych, gdzie zachodzi proces układania gotowych produktów na palety. Dzięki zautomatyzowaniu paletyzacji przedsiębiorstwo zyska niezawodnego i dokładnego pracownika.

Omówione elementy są kluczowe, jeśli mówimy o niezawodności systemu. Wszystkie są możliwe do osiągnięcia, ponieważ nasze rozwiązania zawsze dopasowujemy do oczekiwań Klientów.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Możesz dostawać od nas informacje o nowych artykułach i wydarzeniach.
Wystarczy, że zapiszesz się naszego newslettera.

Balluff - sprzedaż i serwis