Matrix vision – kamery dostosowane do indywidualnych potrzeb

Matrix Vision zajmuje się dostarczaniem rozwiązań wizyjnych dla klientów na całym świecie od 1986 roku. Obecnie jako partner i część brandu Balluff specjalizuje się w customowych rozwiązaniach dla klientów. Efektem współpracy obu firm jest smart kamera z IO-Linkiem. To unikalne i nowoczesne rozwiązanie, pozwalające na zastosowanie kamer przemysłowych dopasowanych idealnie do indywidualnych potrzeb firmy.

80 000 rozwiązań

Matrix Vision oferuje swoim klientom kamery przemysłowe o różnych parametrach. We współpracy z firmą Balluff jest w stanie przygotować około 80 000 różnych wersji produktów. Zadaniem twórców jest takie wspieranie Klientów, aby znaleźć optymalne rozwiązanie dla każdego z nich. Kluczowe jest jak najlepsze zrozumienie aplikacji odbiorcy. Dlatego też w trakcie przygotowań do zaprojektowania rozwiązania pada wiele pytań, np. czy aplikacja będzie dotyczyła mierzenia, czy będzie tylko i wyłącznie detekcją? W jakich będzie pracowała warunkach? Jakie są możliwości fizyczne – ograniczenia geometryczne, odległości, szerokości, wysokości? Czy jest oświetlenie? A jeśli tak to jakiego rodzaju – zmienne, stałe? Czy istnieje możliwości doświetlenia?

Proces wdrażania

Balluff posiada już 15 letnie doświadczenie aplikacyjne. Po połączeniu z Matrix Vision, w Polsce powstało laboratorium wizyjne, gdzie inżynierowie Balluff dobierają poszczególne komponenty do aplikacji Klientów, również z pozostałych państw w Europie Środkowo-Wschodniej.

Każda aplikacja wizyjna przechodzi pewien ciąg. Po poznaniu założeń, oczekiwań i celów Klienta, oraz określeniu w jakim środowisku się znajduje, następuje selekcja odpowiednich elementów, a następnie faza testów.

W przypadku współpracy z Klientem korporacyjnym z obszaru przemysłu, można korzystać z jego sampli, które dostarcza w wersji „okej” i „nie-okej”. W ten sposób łatwo zasymulować warunki zbliżone do tych w zakładzie produkcyjnym. W rzeczywistej aplikacji zawsze może pojawić się jednak coś, co nie zostało uwzględnione w laboratorium, dlatego też potrzebne są kolejne testy przed wdrożeniem rozwiązania na miejscu, u Klienta. Dzięki temu obie strony zyskują pewność, że rozwiązanie działa i można je zintegrować.

Matrix Vison w swojej ofercie posiada też kamery embedded, a więc takie, które nie posiadają obudowy. W procesie ich tworzenia bardzo często uczestniczy dział R&D. Testy tych rozwiązań odbywają się zazwyczaj najpierw w siedzibie Matrix Vision. Następnie dostarczane są odpowiednie sample do Klienta, aby mógł przetestować je we w własnym zakresie przed docelowym wdrożeniem.

Indywidualne podejście

Każda kamera, która zostaje dostarczona do Klienta jest indywidualnym rozwiązaniem. Firma Balluff nie posada gotowych, seryjnych produktów, stanów magazynowych. W momencie otrzymania zamówienia przygotowywany jest produkt dokładnie, precyzyjnie dostosowany do konkretnej aplikacji.

Warto tu nadmienić, że na każdym etapie produkcji, do dyspozycji Klienta pozostaje developing, który tworzą specjaliści, inżynierowie z tytułami naukowymi specjalizujący się w obszarze fizyki czy optyki.

Jednym z istotnych aspektów podczas tworzenia systemów wizyjnych jest Interfejs, który będzie wykorzystywany przez Klienta. Podstawowymi jednostkami są Interfejsy: USB 2.0, USB 3.0 oraz Giga Ethernet. Korzystanie z nich nie jest jednak obligatoryjne, i również może zostać dostosowane do indywidualnych wymagań odbiorcy. W kilku seriach kamer (USB 2.0, Giga Ethernet, Dual Giga Ethernet), gdzie przesyłanie danych jest bardzo istotne, stosowane po dwie karty sieciowe na kamerę, dzięki czemu otrzymywane są zdjęcia w bardzo dużej rozdzielczości.

Systemy wizyjne Balluff mają konstrukcję modułową – każdy z elementów kamery można odłączyć, wymienić, dostosować do innego. Tak jest na przykład jeżeli Klient zamiast gniazda, chciałby wyprowadzić przewody do przyłączenia, przylutowania na płytce drukowanej implementowanej maszyny. Podobna elastyczność dotyczy też filtrów, soczewek, uchwytów pod soczewkę, co czyni rozwiązanie bardzo uniwersalnym.

Funkcjonalności

Efekty działań systemów wizyjnych mogą być dostarczane w różnej rozdzielczości – od VGA aż do 31.5 px. Kamery nie tylko dostarczają obraz, ale posiadają także układy FPGA, które robią swego rodzaju preprocessing już na etapie kamery. Dzięki temu odciążane są układy przetwarzające obraz.

Ciekawą funkcją jest block scan. Dzięki niej ze zwykłej kamery strefowej można wydzielić odpowiednią partię obrazu, składać kolejne bloki w jeden obraz, buforować to wszystko w kamerze, a następnie przesyłać obraz o szerokości odpowiadającej matrycy kamery. Po spięciu tego z Zencoderem można symulować zachowanie kamery liniowej, i zamiast niej zastosować zwykłą kamerę.

 

Dowiedz się więcej o kamerach przemysłowych, oglądając wideo z udziałem naszego eksperta – Szymona Gumółki!

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł?

Możesz dostawać od nas informacje o nowych artykułach i wydarzeniach.
Wystarczy, że zapiszesz się naszego newslettera.

Balluff - sprzedaż i serwis