Magnetostrykcyjne przetworniki – zastosowania i korzyści w automatyzacji przemysłowej

Przetworniki magnetostrykcyjne

Wdrożenie automatyzacji do przemysłu czy elementów infrastruktury lokalnej to nie tylko udogodnienia, ale również pewne obowiązki. Istotny jest wysoki poziom bezpieczeństwa, który należy utrzymać w zautomatyzowanych procesach. Konieczne jest więc wykorzystanie magnetostrykcyjnych przetworników, które cechują się wytrzymałością i dokładnością wykonywanych pomiarów.

Sprawdź, czym są przetworniki magnetostrykcyjne i jakie jest ich zastosowanie.

Spis treści:

Czym są magnetostrykcyjne przetworniki?

Magnetostrykcyjne przetworniki położenia to jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie elementów wykorzystywanych w automatyzacji przemysłu. Przy ich pomocy możliwe jest bardzo dokładne wykonanie pomiarów położenia oraz prędkości, niezależnie od długości, na jakiej odczytywany jest pomiar.

Dzięki najnowszym osiągnięciom technologicznym możliwe jest ich wykorzystanie w nawet bardzo trudnych warunkach. Wyróżnia się przetworniki magnetostrykcyjne:

  • systemu pomiaru położenia dla hydrauliki mobilnej,
  • liniowe przetworniki położenia redundantne.

Magnetostrykcyjne systemy pomiaru położenia dla hydrauliki mobilnej

Wykorzystanie magnetostrykcyjnych przetworników dla hydrauliki mobilnej znajduje swoje zastosowanie głównie w przypadku bardzo precyzyjnego odczytywania wyników położenia. Dotyczy to urządzeń, których praca polega na podnoszeniu czy unoszeniu pewnych elementów.

Zaawansowana technologia została skompresowana w stosunkowo niewielkiej obudowie. Dzięki temu produkt służący za wskaźnik może zostać zainstalowany w obszarze ciśnienia cylindra hydraulicznego.

Magnetostrykcyjne liniowe przetworniki położenia redundantne

Liniowe przetworniki położenia redundantne spełniają najwyższe kryteria jakościowe. Stosuje się je m.in. w zaworach bezpieczeństwa czy siłownikach hydraulicznych. Zależnie od wybranego modelu mogą mieć one nawet do trzech niezależnych systemów pomiarowych w obrębie jednej obudowy.

Bezdotykowa obsługa przetwornika w znaczący sposób wpływa na jego bezawaryjność. Dużym udogodnieniem jest również możliwość kopiowania ustawień na każdy z trzech kanałów pomiarowych.

Wykorzystanie magnetostrykcyjnych przetworników w automatyzacji przemysłowej

Magnetostrykcyjne przetworniki liniowe wykorzystuje się w przemyśle na szeroką skalę. Dzięki ich zastosowaniu możliwy jest bardzo precyzyjny odczyt wyników położenia oraz prędkości. Kluczowy jest również brak ogranicznika w postaci długości, na jakiej wykonywany był pomiar z wykorzystaniem wybranych przetworników. W przemyśle tego typu wyposażenie umożliwia dokładną diagnostykę urządzeń oraz maszyn przemysłowych.

Przetworniki magnetostrykcyjne znajdują także zastosowanie w budownictwie lądowym. Z ich pomocą możliwe jest dokładne monitorowanie stanu ugięcia konstrukcji dachowych w obiektach wielkopowierzchniowych. To w znacznym stopniu pozwala dostrzec i wyeliminować różnego rodzaju nieprawidłowości.

Elementy te wykorzystuje się również w budowie mostów zwodzonych i w instalacjach hydrotechnicznych. Zastosowanie przetworników w mostach zwodzonych czy kładkach obrotowych pozwala na dokładne monitorowanie wychylenia przy otwartym i zamkniętym przejściu. W ten sposób z bardzo dużą precyzją obiekty są w stanie otwierać i zamykać przejście w razie konieczności, z zachowaniem bezpieczeństwa.

W przypadku instalacji hydrotechnicznych użycie przetworników położenia BTL najczęściej dotyczy kontroli stopnia otwarcia zapór czy też położenia układów regulacyjnych w turbinach wodnych. Dają one także możliwość ciągłego pomiaru poziomu, jaki osiąga pływak, z którym może być połączona turbina.

Przetworniki magnetostrykcyjne są cenione przez przedsiębiorstwa przede wszystkim z uwagi na ich trwałość wykonania i bezobsługowe działanie. Dzięki temu nie ma konieczności ich ciągłego kontrolowania w obawie o pojawienie się awarii.

Dużym udogodnieniem jest również możliwość dowolnego programowania przetworników. Zastosowanie do ich produkcji materiału magnetostrykcyjnego sprawia, że odznaczają się odpornością i wysokim stopniem ochrony. Dlatego też elementy te mogą być stosowane na zewnątrz.

Przetwornik magnetyczny sprawdzi się wszędzie tam, gdzie panują bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne, jak np. duże zmiany temperatur.

Jakie są możliwości i perspektywy związane z wykorzystaniem magnetostrykcyjnych przetworników w automatyzacji przemysłowej?

Przetworniki magnetostrykcyjne mają wszechstronne zastosowanie w różnorodnych obszarach przemysłu. Ich wykorzystanie wpływa na wzrost wydajności i dokładności procesów produkcyjnych. Ich automatyka pozwala natomiast zbudować przewagę konkurencyjną firmy na rynku.

Standardowy magnetostrykcyjny przetwornik poziomu położenia liniowego umożliwia precyzyjne sterowanie maszynami. Co więcej, tego typu komponenty są w stanie przeprowadzić diagnostykę urządzeń. Można więc reagować w sytuacji, kiedy konieczna jest konserwacja sprzętu.

Rozwiązanie to zapobiega poważnym awariom i sytuacjom, kiedy np. linia produkcyjna zostałaby zatrzymana na dłuższy czas. Działa jak czujnik, dając sygnał o wszelkich nieprawidłowościach. Poza samą optymalizacją procesów produkcyjnych zastosowanie elementów przekłada się na spore oszczędności przedsiębiorstwa.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Możesz dostawać od nas informacje o nowych artykułach i wydarzeniach.
Wystarczy, że zapiszesz się naszego newslettera.

Balluff - sprzedaż i serwis