Jak system RFID sprawdza się w fabrykach?

Optymalizacja produkcji w fabrykach to jeden z kluczowych elementów, decydujących o usprawnieniu procesu, podniesieniu jakości wytwarzanych produktów czy zyskaniu uznania w oczach potencjalnych klientów. Jednym z takich rozwiązań jest system RFID.

Korzystanie z systemu RFID na linii produkcyjnej pozwala dopasować ją do zróżnicowanych zadań. Dzięki temu proces wymiany narzędzi, ich obsługa (w tym inwentaryzacja, kontrola, dostęp) staje się szybszy, uproszczony i bardziej niezawodny. RFID zapewnia przejrzystość i identyfikowalność wszystkich etapów produkcji.

Czym jest system RFID?

Początek technologii RFID sięga lat 40 XX wieku. Wówczas powstały pierwsze urządzenia do wykrywania metali, w których zastosowano ten system. Następnie w latach 60 XX wieku RFID wykorzystano w sklepach, gdzie rozwiązanie to miało za zadanie zapobiegać kradzieżom.

 

System RFID można porównać do pamięci nieulotnej, takiej jak USB, czy dyski twarde HDD. Niebagatelnie mniejszej pojemności, lecz z cechą odczytu-zapisu poprzez przerwę powietrzną pomiędzy samym medium (nośnik, tag) a anteną odczytująco-zapisującą (głowica). Nośnik RFID może współpracować jedynie z dedykowaną anteną RFID, która pracuje w tej samej częstotliwości. Jeżeli częstotliwość jest inna, nie otrzymamy informacji zapisanych na nośniku.

 

Rozwiązania RFID, które oferuje Balluff, są na tyle uniwersalne, że mogą współpracować z prawie każdym powszechnie stosowanym systemem sterowania, a jednostki analizujące obsługują wszystkie zakresy częstotliwości.

 

Jakie korzyści przynosi firmie wdrożenie systemu RFID?

Wdrożenie systemu RFID w firmie lub zakładzie produkcyjnym zawsze łączy się z kosztami inwestycji, które w pierwszej fazie są niezbędne. Należy jednak spojrzeć na fakt z innej strony, z perspektywy późniejszych płynących z tego korzyści i ROI. Okaże się bowiem, że wcześniejsze obawy były bardzo przesadzone.

 

Głównymi korzyściami, które możemy osiągnąć poprzez wdrożenie systemu opartego na RFID, są:

  • łatwość śledzenia produktów, co ułatwia zachowanie supply chain,
  • inwentaryzacja stanów magazynowych,
  • prostsza weryfikacja składowanego asortymentu,
  • bezproblemowe zarządzanie np. elementami zwrotnymi w łańcuchu dostaw,
  • synchronizacja procesów wytwarzania, realizowania zleceń w różnych lokalizacjach,
  • inwentaryzacja środków stałych oraz wyposażenia,
  • identyfikacja osób, kontrola i dawanie dostępów do zasobów.

Przeczytaj też nasze case study o zastosowaniu systemu RFID w fabryce silników Volkswagena w Salzgitter. Artykuł znajdziesz tutaj.

Jeżeli zależy Ci na optymalizacji łańcucha dostaw w procesach logistycznych, transportowych i magazynowych, możliwości śledzenia produktów w branży produkcyjnej, lub inwentaryzacji, oraz identyfikacji mienia czy produktów w budownictwie, zapraszamy do kontaktu.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Możesz dostawać od nas informacje o nowych artykułach i wydarzeniach.
Wystarczy, że zapiszesz się naszego newslettera.

Balluff - sprzedaż i serwis