IO-Link: uniwersalny, inteligentny, łatwy w użyciu i… bezprzewodowy

Dane są obecnie jednym z najbardziej wartościowych zasobów w każdym przedsiębiorstwie czy zakładzie produkcyjnym. Ich analiza pozwala bowiem na szybkie wykrycie błędów, anomalii, czy usterek, a tym samym na zmniejszenie przestojów i poprawę wydajności produkcji. W jaki sposób można je skutecznie zbierać, przesyłać i analizować?

Odpowiedzią jest IO-Link – technologia, która zrewolucjonizowała świat automatyki przemysłowej.

Czym dokładnie jest IO-Link?

IO-Link to pierwsza na świecie technologia, będąca idealnym przykładem rozwiązania odpowiadającego wyzwaniom Przemysłu 4.0. Umożliwia komunikację wielu różnych komponentów automatyki. Pozwala na sprawne przetwarzanie i administrowanie wciąż rosnącą liczbą danych, tworząc ciągły system komunikacji – od najniższego poziomu struktury systemów sterowania np. czujników inteligentnych czy urządzeń wykonawczych, aż do Internetu.

Upraszczając definicję systemu możemy go porównać do tradycyjnego łącza USB. W tym schemacie każde urządzenie USB działa po podłączeniu do portu USB pod warunkiem, że producenci obu tych urządzeń przestrzegali tych samych zasad w procesie produkcyjnym.

Jak działa ta technologia?

Mówiąc tak bardzo ogólnie IO-Link to uniwersalny protokół komunikacyjny, dzięki któremu nowoczesne urządzenia automatyki mogą generować i przesyłać wiele danych nie tylko procesowych, ale także diagnostycznych. Nowoczesne przedsiębiorstwa potrzebują tych danych, by móc je przeanalizować i zinterpretować, a następnie na podstawie wyników podjąć decyzje dotyczące optymalizacji i modyfikacji procesów zachodzących na produkcji. Działania te służą w jednym konkretnym celu – rozwoju biznesu.

Tradycyjne, czyli przewodowe rozwiązanie IO-Link ma jednak pewne ograniczenia, ponieważ mała przestrzeń, mobilne aplikacje, złożony ruch maszyn czy ograniczenie czasu potrzebnego na instalację często uniemożliwiają położenie przewodów komunikacyjnych – tłumaczy działanie systemu Tomasz Dawid, marketing manager firmy Balluff. – Dlatego opracowaliśmy udoskonaloną jego wersję – IO-Link Wireless. Jest to jedno z pierwszych tego rodzaju urządzeń, które wykorzystuje możliwości bezprzewodowej komunikacji.

Warto tutaj zaznaczyć, że IO-Link Wireless nie zastępuje rozwiązań przewodowych, jest jedynie ich rozszerzeniem, które pozwala korzystać ze wszystkich zalet rozwiązań IO-Link – bezprzewodowo.

Dlaczego warto pochylić się nad tym rozwiązaniem?

IO-Link Wireless, bezprzewodowy standard dla automatyki przemysłowej, jest niezawodną metodą komunikacji dla wymagających aplikacji. W przeciwieństwie do innych technologii bezprzewodowych, takich jak WLAN czy Bluetooth, jest stworzony na potrzeby przemysłu.

Do bezprzewodowego mastera IO-Link z 5 aktywnymi kanałami (antenami) można podłączyć nawet 40 urządzeń. To innowacyjne rozwiązanie, umożliwia użytkownikom korzystanie z wielu danych w każdej chwili i w każdym miejscu. Dzięki bardzo wysokiej skalowalności i możliwościom adaptacji, technologia firmy Balluff jest idealna dla każdego zakładu lub maszyny.

IO-Link Wireless umożliwia wykorzystanie IO-Link w obszarach maszyn, gdzie wcześniej nie było to możliwe.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Możesz dostawać od nas informacje o nowych artykułach i wydarzeniach.
Wystarczy, że zapiszesz się naszego newslettera.

Balluff - sprzedaż i serwis