IO-Link i wykrawarka BS Punching Systems to duet idealny

Około dwa lata temu włoski producent BS Punching Systems rozpoczął planowanie kompaktowej, wydajnej wykrawarki do szerokiej gamy rur i profili. Nowe zadania musiały być wykonywane jak najszybciej, zatem konfiguracja i adaptacja czujników powinna być jak najprostsza i trwać możliwie krótko.

Firma początkowo była sceptyczna w stosunku do interfejsu IO-Link. Jednak nieskomplikowana i przejrzysta konstrukcja systemu oraz nieznane wcześniej koncepcje konfiguracji i diagnostyki sprawiły, że teraz trudno wyobrazić sobie wykrawarki BS Punching Systems bez IO-Link.

 

Jak stworzyć perfekcyjną wykrawarkę?

Istnieje wiele czynników mających wpływ na różnorodność i atrakcyjność modeli wykrawarek, jakie są dostępne na rynku. Są to między innymi takie cechy, jak stopień produktywności, elastyczność i bezpieczeństwo działania, a także szybkie zmiany formatów oraz narzędzi. BS Punching Systems oferuje klientom szeroką gamę półautomatycznych i w pełni zautomatyzowanych wykrawarek do rur oraz profili z blachy i stali. Firma ma ponad 50 lat doświadczenia z klientami w branży motoryzacyjnej, budowlanej, spożywczej, a nawet energetycznej. Producent charakteryzuje się wysoką jakością, innowacyjnością i łatwością obsługi dostarczanych urządzeń.

 

Idealna wykrawarka? Najnowocześniejsza i najbardziej uniwersalna

W 2016 roku rozpoczęto prace nad nową maszyną wykrawającą – założeniem było wyposażenie jej w pionowy siłownik hydrauliczny, który miał zapewnić siłę wykrawania do 30 ton. Urządzenie miało być w stanie przetwarzać jednocześnie dwie rury o przekrojach do  60×60 mm lub 30×120 mm. Elektronicznie sterowane osie obsługiwałyby pozycjonowanie części dziurkowanych, a wysoka elastyczność urządzenia pozwoliłaby na szybkie zmiany obrabianych produktów.

Naszym celem było stworzenie innowacyjnej, kompaktowej i wszechstronnej maszyny do dziurkowania, która zaoferuje użytkownikom maksymalną elastyczność, wydajność oraz oszczędność czasu i pieniędzy dzięki szybszym zmianom do nowych formatów – podkreśla Davide Magnani, dyrektor zarządzający BS Punching Systems.

 

IO-Link: wszystko staje się łatwiejsze

Procesy planowania, produkcji oraz uruchamiania również wymagały usprawnień, aby mogły stać się prostsze i zajmować mniej czasu niż wcześniej. Czujniki i siłowniki instalowane w starszych modelach maszyn BS Punching Systems były okablowane w tradycyjny sposób. Z IO-Link wszystko stało się prostsze.

 

Standardowe przewody i złącza

Balluff, jako wieloletni partner projektu BS Punching Systems, widział w nim idealne warunki do wprowadzenia IO-Link. Oferowany cyfrowy interfejs świetnie sprawdza się nie tylko w przypadku kompleksowych i dużych maszyn, ale także w urządzeniach kompaktowych. Indukcyjny czujnik odległości do wykrywania skoku prasy, czujnik do monitorowania obecności obrabianego przedmiotu, czujniki indukcyjne do wykrywania położenia i końca ścieżki, interfejsy zaworów i moduły sieciowe z interfejsem fieldbus – wszystkie te elementy wymagały inteligentnego połączenia. Świetnie sprawdzający się system RFID miał zostać wykorzystany do identyfikacji narzędzi wykrawających.

Dla mnie były to zadania stworzone dla IO-Link – podkreśla konsultant klienta Balluff Alessio Tosi, który wprowadził zalety inteligentnego interfejsu do urządzeń firmy.

Zamiast podłączać czujniki i siłowniki w niewygodny sposób, można skorzystać z rozwiązania IO-Link, które pozwala na podłączenie do systemu przy pomocy znormalizowanego kabla 3-żyłowego i złączy M12.

 

Skuteczna wymiana danych jest niezbędna do kontrolowania procesów w wykrawarkach

IO-Link umożliwia przesył danych w obie strony, a dzięki przemyślanemu interfejsowi użytkownik może prowadzić pełną obserwację tych procesów. Nie bez powodu producenci z branży, jak i klienci w sektorze automatyki już od dawna uważają IO-Link za technologię wspierającą koncepcję przemysłu 4.0. IO-Link umożliwia bardzo prostą wymianę danych między urządzeniem wykonawczym (na przykład czujnikiem), a poziomem nadrzędnym – to ogólnoświatowy standard (IEC 61131-9). Wydajne połączenie typu punkt-punkt to oczywista kontynuacja poprzedniej technologii połączeń – ekranowanych kabli, skrzynek połączeniowych i kart kontrolera. Sposób łączenia oferowany przez technologię IO-Link niemal całkowicie eliminuje prawdopodobieństwo błędu ludzkiego w momencie instalacji sprzętu.

 

Jak IO-Link pomógł ulepszyć wykrawarkę BS Punching Systems?

Nowa maszyna wykrawająca BS Punching Systems, zyskała dzięki technologii IO-Link dużą elastyczność, znakomitą wydajność, zwiększoną przejrzystość i prostotę obsługi urządzenia. Przejrzysty interfejs parametryzacji i diagnostyki sprawiają, że użytkownik ma większą kontrolę nad procesem, jest w stanie jeszcze lepiej go optymalizować i wprowadzać nowe usprawnienia. Dzięki przechowywanym parametrom, zmiany wykonywanych produktów są proste do wykonania w możliwie najkrótszym czasie. Stosowanie IO-Link oznacza zwiększoną elastyczność i wydajność wszystkich procesów.

IO-Link zapewnia korzyści od samego początku. Dzięki innowacyjnemu interfejsowi z koncepcją drastycznego zmniejszenia ilości okablowania, skutkuje oszczędnością miejsca, co z kolei wiąże się z mniejszymi rozmiarami maszyn oraz większą ilością miejsca w szafie sterowniczej. Dzięki uproszczeniu procesu instalacji oraz uruchamiania, wykrawarki BS szybciej trafiają do klienta.

System IO-Link Balluff w wykrawarkach BS Punching Systems

 

Działajmy razem – w duchu przemysłu 4.0!

Ostatecznym czynnikiem, który wpłynął na decyzję firmy o wdrożeniu rozwiązania IO-Link, była inteligenta kolumna sygnalizacyjna SmartLight firmy Balluff. To sygnalizator wyposażony w oświetlenie LED RGB, który wizualnie prezentuje dowolne dane uzyskane za pomocą interfejsu IO-Link. Rozwiązanie wyróżnia się spośród konkurencyjnych produktów dużą elastycznością w kontroli kolorów oraz stref sygnalizatora. Zmiany w ustawieniach dokonuje się z pozycji nadrzędnego sterowania – urządzenie posiada 20 kolorowych diod LED, z których każda może nadawać odpowiedni sygnał odpowiadający uzyskanym danym sensorycznym. Różne stany robocze systemu i zmienne fizyczne (na przykład temperatura) mogą być sygnalizowane przez dowolny kolor, stałe świecenie lub miganie światła. Operator, który obsługuje urządzenie zdalnie, może w mgnieniu oka skontrolować jego aktualny stan.

Po raz kolejny firma Balluff pracowała z nami przez cały proces rozwoju i poszerzyła nasze horyzonty o to, co było technicznie wykonalne dzięki ich solidnej wiedzy z zakresu automatyki – podsumowuje Davide Magnani. Dzięki IO-Link dostarczamy nasze maszyny szybciej, nasi klienci mówią nam, jak bardzo doceniają wysoki stopień elastyczności, łatwą konfigurację i diagnostykę!

Funkcjonalne i zorientowane na klienta podejście to kierunek, który BS Punching Systems zamierza rozwijać w przyszłości razem z Balluff. Razem jest łatwiej!

Spodobał Ci się ten artykuł?

Możesz dostawać od nas informacje o nowych artykułach i wydarzeniach.
Wystarczy, że zapiszesz się naszego newslettera.

Balluff - sprzedaż i serwis