Case study | Informacja jest zasobem – monitorowanie poziomów cieczy

Monitorowanie procesów w czasie rzeczywistym i optymalizacja czasu pracy – to istotne elementy procesu produkcji, których funkcjonowanie obecnie szybko się poprawia. Ta tendencja wynika ze zmieniającej się sytuacji rynkowej oraz trendu wykorzystywania technologii związanych z Internetem rzeczy. Kiedyś rozwiązania oparte na idei IIoT były kluczem do sukcesu prężnie rozwijających się korporacji. Dziś sytuacja zmieniła się, ich śladami podążają już średnie i mniejsze przedsiębiorstwa.

Monitorowanie procesów to w dzisiejszych czasach konieczność, a gromadzenie i wykorzystanie danych, które to monitorowanie dostarcza, staje się zasobem firmy. Co by było, gdybyśmy mogli monitorować w czasie rzeczywistym? Jak szybki byłby proces, gdyby ilość danych była na tyle miarodajna, że nasza aktywność w zakresie monitorowania procesów ograniczała by się wyłącznie do wyciągania wniosków?

Prędzej czy później każde przedsiębiorstwo dochodzi do wniosku, że dane oraz monitorowanie procesów to „must have”. Bez tej wiedzy, i to dostarczonej na bieżąco, przegramy z konkurencją.

Monitorowanie procesu w fabrykach Balluff

Produkcja w każdej z naszych fabryk odbywa się według koncepcji szczupłego zarządzania (Lean management). Na każdym etapie wykorzystujemy naszą automatykę przemysłową, starając się coraz wyżej podnosić poprzeczkę kreatywności. U nas, podobnie jak w każdej dobrze zarządzanej firmie produkcyjnej, ważne jest, aby w 100% wykorzystywać wyposażenie parku maszynowego, w myśl zasady, że im prostsze rozwiązanie tym lepsze.

Podczas tworzenia aparatury produkcyjnej, Balluff korzysta z kilku centrów frezowania. Działanie frezarek wiąże się z koniecznością chłodzenia głowic frezujących, które mają styczność z obrabianym materiałem. Zużyty płyn chłodzący, używany w procesie obróbki materiału zazwyczaj usuwany jest raz w tygodniu i trafia do centralnego systemu zbiorników.

Stworzyliśmy system, który składa się z trzech zbiorników. Pierwsze dwa, zrobione z GRP i tworzywa wzmacnianego włóknem szklanym przechowują zużyte płyny chłodzące w celu ich ponownego użycia bądź przetworzenia. Trzeci zbiornik, o metalowym korpusie używany jest do przechowywania świeżego płynu chłodzącego, który ma trafić do centrów frezowania podczas pracy.

Tak zaplanowany obieg płynu chłodzącego otrzymał zautomatyzowany system monitorowania poziomów cieczy w zbiornikach, zainstalowany przez Balluff w ciągu ostatnich 2 lat.

Wszystkie zbiorniki wyposażone zostały w magnetostrykcyjne prętowe czujniki poziomu z pławikiem naszej produkcji. Każdy z czujników korzysta z interfejsu IO-Link w celu komunikowania się z modułem sieci Fieldbus. Do modułu sieci Fieldbus można uzyskać dostęp także poprzez Ethernet TCP/IP.

 

Rozwiązanie to ułatwiło nam utworzenie pulpitu pozwalającego na łatwe monitorowanie poziomów płynów w zbiornikach. Wiemy jak ważna jest wizualna strona komunikacji, dlatego wykorzystaliśmy kolumny sygnalizacyjne.

Pokazują one przejrzyście stan płynów w zakładzie produkcyjnym. W ten sposób, jesteśmy w stanie, z dowolnego miejsca na ziemi, monitorować poziom płynów w naszych fabrykach.

Opisane powyżej rozwiązanie jest tylko jednym przykładem naszego nowoczesnego podejścia do tematu. Dodatkowo, dzięki tak zaprojektowanej aplikacji, udało nam się zautomatyzować komunikację z partnerami logistycznymi. Zoptymalizowaliśmy  proces składania nowych zamówień na płyny chłodzące oraz znacząco poprawić warunki ekologiczne działania firmy, dzięki ponownemu wprowadzeniu już użytego płynu chłodzącego.

Podsumowanie

Dzięki zaimplementowaniu tego rozwiązania zyskaliśmy zdolność do prowadzenia monitoringu płynów w czasie rzeczywistym, oraz w trosce o środowisko, wprowadziliśmy ponowne użycie płynów chłodzących. Największą jednak wartością dodaną tej innowacji, jest zminimalizowanie kosztów cyklu logistycznego – dzięki stałemu dostępowi do informacji zamawianie płynów chłodzących odbywa się w dokładnie odmierzonym czasie.

 

Jak do tej pory, rozwiązanie Balluff w zakresie monitorowania stanu cieczy wzbudziło zainteresowanie u producentów różnego rodzaju stopów metalu, dostawców części motoryzacyjnych i producentów samochodów. Jeśli Państwa także ono zaciekawiło, prosimy o kontakt z nami, aby poznać więcej szczegółów.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Możesz dostawać od nas informacje o nowych artykułach i wydarzeniach.
Wystarczy, że zapiszesz się naszego newslettera.

Balluff - sprzedaż i serwis