Gorący temat branży automatyki – Smart Factory

 

 

Trochę czasu minęło, odkąd słowo „Smart” zaczęło dominować w naszym codziennym życiu. Upłynęło też wiele lat, odkąd inteligentna fabryka stała się gorącym tematem również w wielu branżach, w tym w automatyce. Mimo to, wiele osób nadal uważa, że wdrażanie inteligentnych fabryk jest trudne.

Modele inteligentnej fabryki, realizowane przez poszczególne firmy, mogą się różnić, ale pozioma integracja wyposażenia zakładu, integracja pionowa od dolnego czujnika do górnego ERP oraz integracja Internetu/IT są postrzegane jako wspólne wymagania.

Czujnik przesyła cyfrowe lub analogowe wartości potrzebne dla danego procesu w konkretnym kierunku – jest to typowe podejście stosowane w przemyśle. Umożliwia to płynne działanie fabryk lub urządzeń. Aby jednak zostać inteligentną fabryką, potrzebny jest inteligentny czujnik, który może dostarczyć więcej danych. IO-Link umożliwia łatwy start w tę stronę.

IO-Link – prosta droga ku Smart Factory

IO-Link jako interfejs dla różnych czujników i aktuatorów umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie danych z czujników przez systemy wyższego poziomu dzięki „inteligentnemu” połączeniu między czujnikami/aktuatorami a sprzętem.

IO-Link to protokół typu point-to-point (punkt-punkt), który może wykorzystywać do 32 bajtów danych. Dostarcza podstawowe informacje o czujnikach, zapewnia przewidywanie trwałości i efektywne działanie/konserwację poprzez sprawdzanie wydajności oraz stanu. Najnowsze produkty z tej linii przeprowadzają autodiagnostykę, a także zbierają informacje diagnostyczne o środowiskach instalacji/aplikacji.

Kolejną zaletą IO-Link jest łatwość konfiguracji czujnika podczas instalacji za pomocą sterowników. Umożliwia również automatyczne ustawianie parametrów za pośrednictwem modułu IO-Link Master. Skraca czas przestoju podczas wznawiania produkcji dzięki bezpośredniej modyfikacji parametrów, wpływa w ten sposób na zwiększenie wydajności.

Inteligentne rozwiązanie IO-Link jest również łatwe do zastosowania w terenie. Korzysta ono z tego samego standardowego kabla wejścia/wyjścia, który jest powszechnie używany w zakładach przemysłowych, co pozwala na przeprowadzenie aktualizacji w istniejących zakładach produkcyjnych. IO-Link umożliwia również niezawodne korzystanie z sygnałów analogowych bez wpływu na środowisko zewnętrzne.

 IO-Link Interfejs Smart Factory

Kiedy myślimy o inteligentnych fabrykach, system wyższego poziomu (IT) wydaje się być priorytetem. IT jest ważne w zależności od potrzeb, jednak może być efektywnie obsługiwane tylko wtedy, gdy dane terenowe mogą być zintegrowane poziomo/pionowo. Z tego powodu stosowanie IO-Link powinno być priorytetem podczas planowania struktury sieci przemysłowej.

Moduły sieciowe – sprawdź tutaj.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Możesz dostawać od nas informacje o nowych artykułach i wydarzeniach.
Wystarczy, że zapiszesz się naszego newslettera.

Balluff - sprzedaż i serwis