Głębszy wgląd w problematykę eksploatacji i konserwacji turbin wiatrowych

W ostatnich latach, pod presją zarówno energetyczną jak i środowiskową, wiele uwagi przyciągnął rozwój czystej energii odnawialnej, takiej jak energia wiatrowa. Zagadnienia związane z dalszym zwiększaniem mocy zainstalowanej, poprawą wydajności wytwarzania energii i zmniejszeniem kosztów energii wiatrowej również stały się widoczniejsze w debacie publicznej.

Sprawność i żywotność poszczególnych komponentów systemu wytwarzania energii ma kluczowe znaczenie dla turbin wiatrowych, które najczęściej są instalowane w trudnych warunkach, takich jak wysokie góry, dzika przyroda lub morze. Sprawia to, że ich eksploatacja i konserwacja są trudne i kosztowne. Straty spowodowane przestojami są niebagatelne. Dlatego tak ważne jest wyposażenie turbin wiatrowych w „parę oczu” do monitorowania stanu pracy kluczowych podzespołów turbiny w czasie rzeczywistym, aby uzyskać wczesne ostrzeżenie o awariach i zawczasu przeprowadzić konserwację.

Zapobiegawcza konserwacja nie tylko zmniejsza całkowity koszt inwestycji i ulepsza stosunek efektywności do ceny, zapewnia również elastyczność w dostosowywaniu odstępów czasowych między kolejnymi zabiegami serwisowymi. Zwiększa żywotność komponentów, zmniejsza również awaryjność sprzętu i pozwala na lepsze zarządzanie zasobami części zamiennych. Ponadto zwiększona niezawodność sprzętu to skrócenie przestojów i w efekcie wytworzenie większej ilości energii.

Czujniki jako źródła danych

Czujniki, nieocenione w procesach detekcji i kontroli, są też niezbędne do celów prewencyjnej konserwacji turbin wiatrowych. Według Electronics360 dane zebrane przez czujniki można wykorzystać do analizy i identyfikacji czynników środowiskowych, które z kolei wpływają na działanie turbiny. Może to pomóc w ustaleniu podstawowych warunków pracy turbin i w efekcie określeniu żywotności sprzętu.

Przykładowo, hamulce tarczowe – wszechobecne w farmach wiatrowych. Grubość tarcz hamulcowych i ich zużycie są bezpośrednio związane ze stanem eksploatacyjnym sprzętu. Tarcze muszą być konserwowane i wymieniane w odpowiednim czasie. Czujniki indukcyjne BAW firmy Balluff nadają się idealnie do prewencyjnej konserwacji hamulców tarczowych. Zapewniają niezawodne monitorowanie stanu, trwałe i dokładne pomiary, ciągłe monitorowanie tych tarcz i szybkie ostrzeżenie o konieczności wymiany okładzin hamulcowych.

Monitorowanie w czasie rzeczywistym jest również ważne dla prewencyjnej konserwacji zbiornika wyrównawczego będącego częścią układu chłodzenia, a także skrzyni biegów i układu hydraulicznego. Czujniki pojemnościowe BCS firmy Balluff doskonale nadają się do tego zastosowania. Czujnik pojemnościowy BCS to przetestowany w ramach HALT (highly accelerated life test – wysoce przyspieszony test żywotności) czujnik pojemnościowy, który dokonuje pomiaru poprzez plastikowe ścianki i wykrywa zarówno olej, jak i wodę.

Wykrywa maksymalny oraz minimalny poziom cieczy bez bezpośredniego kontaktu, przez ściankę naczynia lub za pomocą adaptera. Czujniki te są instalowane w misce olejowej i mogą być używane jako czujniki wycieków do niezawodnego zgłaszania wycieków oleju.

Jako dostawca wysokowydajnych czujników i rozwiązań systemowych, Balluff łączy swoją stuletnią wiedzę fachową i doświadczenie w zakresie zastosowań z innowacyjnymi osiągnięciami, aby zapewnić użytkownikom energetyki wiatrowej rozwiązania systemowe do zastosowań takich jak:

 • hydrauliczna kontrola nachylenia,
 • kontrola tolerancji,
 • monitorowanie tarcz hamulcowych,
 • pomiary przechyłu wieży turbiny wiatrowej,
 • monitorowanie poziomu płynów,
 • wykrywanie prędkości silnika,
 • monitorowanie niskiej prędkości,
 • zapewnienie optymalnej jakości sterowania,
 • mechaniczne blokowanie pozycji,
 • obrót piasty do przodu i do tyłu,
 • optymalizacja procesu eksploatacji turbin wiatrowych,
 • promocja poprawnej operacji turbin wiatrowych.