Czytnik RFID w codziennej pracy

System RFID występuje już w prawie każdym aspekcie życia codziennego. Przykładem jego wykorzystania jest powszechnie używana karta bankomatowa z funkcją zbliżeniową, albo telefon komórkowy z funkcją NFC, czy też duży sklep z kasami samoobsługowymi, gdzie cena towaru nabija się sama poprzez włożenie produktów w koszach. Wykorzystanie czytników RFID znacznie ułatwia codzienną pracę.

Powyższe przykłady pokazują, że technologia RFID – wcześniej przeznaczona do wielkich zakładów produkcyjnych – znakomicie sprawdza się również w życiu codziennym. 

 

Równie dobrze sprawdza się też w rolnictwie, gdzie pomaga unikać pomyłek np. przy wysiewie nasion. Czujniki zamontowane w maszynach rolniczych informują o niewłaściwym doborze tarcz czy nieprawidłowym dawkom rozsiewu.

Jakie wyzwania stoją przed współczesnym rolnictwem?

Nowoczesne rolnictwo już od wielu lat korzysta z dobrodziejstw cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji. Współczesny rolnik to profesjonalny przedsiębiorca, który gospodarstwem zarządza za pomocą aplikacji w smartfonie. Korzysta z najnowocześniejszego sprzętu rolniczego w postaci ciągników John Deere z klimatyzacją i ogromną ilością KM, używa kombajnów z laserowymi wskaźnikami i nawigacją GPS.

 

Dzięki danym pozyskiwanym za pomocą czytnika RFID wie, gdzie i w jakiej dawce składniki odżywcze mają trafić do gleby. Czujniki te świetnie sprawdzają się też podczas znakowania bydła rożnej maści jak i znakowania produktów np. zbożowych.

 

W jaki sposób można określić, czy dane bydło pochodzi od danego certyfikowanego rolnika?

 

Znacznik wielkości małej pastylki, który może być wszczepiony podskórnie lub też zamontowany np. na uszach bydła, służy do prostej i bezpośredniej identyfikacji. Ułatwia to później dalsze „TRACE” trzody chlewnej od rolnika przez ubojnie aż do sklepu i klienta końcowego.

 

Czym jest technologia RFID?

Technologia znakowania (tutaj na przykładzie branży rolniczej) w postaci RFID (radio frequency identification) opiera się na przesyle danych drogą radiową – ze znacznika RFID, umieszczonego na kontrolowanym obiekcie, do głowicy (czytnika).

 

Znacznik RFID, oprócz przesyłania danych, może pełnić również funkcję pamięci. Wykorzystanie tej technologii umożliwia dokonywanie bezdotykowej identyfikacji produktów czy pojazdów, niemalże niezależnie od ich położenia względem czytnika.

Jakie częstotliwości RFID wyróżniamy i jak dobrać poprawne rozwiązanie?

Podstawowe częstotliwości, na których opiera się system RFID to High Frequency (HF) (125kHz, 13,56Mhz) oraz UltraHighFrequency (UHF). Dobór odpowiedniego rozwiązania należy rozpocząć od rozmowy z osobą zainteresowaną i poznania jej potrzeb zarówno pod względem elementu, który ma być znakowany, jak i informacji, które mają być zawarte na medium.

 

Po weryfikacji potrzeb następuje etap wstępnego doboru rozwiązania. Tutaj głównym aspektem jest rodzaj materiału, ponieważ, jeżeli jest to element metalowy, technologia również musi być na niego „odporna”.

Następnym krokiem jest ilość danych, jakie Klient chce przechowywać na nośniku. Po ustanowieniu rodzaju nośnika i częstotliwości pracy, w jakiej pracuje warto jest jeszcze wykonać testy funkcjonalne. Po takiej weryfikacji jesteśmy pewni ze dane rozwiązanie idealnie się sprawdzi i wpisze się w jego potrzeby.

 

Jeżeli chcesz zwiększyć konkurencyjność swojego biznesu przez zastosowanie technologii RFID – skontaktuj się z nami!

Spodobał Ci się ten artykuł?

Możesz dostawać od nas informacje o nowych artykułach i wydarzeniach.
Wystarczy, że zapiszesz się naszego newslettera.

Balluff - sprzedaż i serwis