Czytnik kodów czy smart kamera – co wybrać?

Które urządzenie najlepiej sprawdzi się przy odczytywaniu kodów z etykiet na linii produkcyjnej? Odpowiedź „czytnik kodów” wydaje się być oczywista, ale czy tak jest na pewno?

Cena przykładowej kamery BVS002A jest w obecnej chwili porównywalna do ceny dobrej klasy czytnika kodów, algorytm wykorzystany w kamerze do odczytu kodów robi imponujące wrażenie (LINK), a jednocześnie kamera pracując z kodami ma szereg możliwości, o których czytniki mogą jedynie pomarzyć.  Popatrzmy na to z perspektywy zrealizowanych przez nas projektów:

Odczyt kodu na płytce drukowanej i jednocześnie kontrola kompletności

Dla jednego z producentów elektroniki realizowaliśmy projekt, w którym należało wykorzystać kod 2D, aby zapewnić śledzenie płytek PCB w procesie produkcyjnym. Mogliśmy zdecydować się na zastosowanie zwykłego czytnika kodów 2D, ale wartością dodaną jaką niosła za sobą kamera (BVS002A) była możliwość sprawdzania obecności poszczególnych elementów na kolejnych etapach montażu. Dzięki temu zapis do systemu traceability nie ograniczał się tylko do potwierdzenia obecności danej płytki na wszystkich elementach procesu, ale został wzbogacony o wynik testu kompletności na każdym jego kroku.

Odczyt kodu i porównanie z oznaczeniem referencji

Wyobraźmy sobie sytuację, w której nasze komponenty na ostatnim etapie kompletacji otrzymują naklejkę z kodem informującym odbiorcę o wyprodukowanej wersji produktu. Jednocześnie produkowane przez nas wersje różnią się na tyle subtelnymi szczegółami, że istnieje ryzyko ludzkiej pomyłki i naklejenia nieprawidłowej naklejki na niewłaściwy komponent. Czy takiej sytuacji można uniknąć? Oczywiście. Przykładem tego jest projekt instalacji kamer BVS0033 na liniach produkcyjnych jednego z producentów podzespołów motoryzacyjnych. Produkowany przez niego komponent został oznakowany na jednym z początkowych etapów produkcji poprzez nadruk znacznika, składającego się z ściśle określonej dla danej referencji ilości kropek, o kontrastowym kolorze zapewniającym możliwość ich policzenia. Na ostatnim etapie kompletacji nad tym znacznikiem naklejana jest etykieta z kodem wersji, a zaraz po jej naklejeniu następuje wizyjna kontrola obejmująca jednocześnie sprawdzenie znacznika i kodu. Kamera otrzymuje od sterownika linii informacje jaka wersja produktu jest obecnie produkowana i sprawdza czy kontrolowany komponent to właściwa wersja, a także weryfikuje czy drukowane naklejki odpowiadają tej właśnie wersji.

Odczyt kodu dwóch komponentów

W jednym z realizowanych przez nas projektów, oprócz odczytu kodów, istotne było jednoznaczne potwierdzenie, że oba złożone podzespoły należą do tej samej referencji produktu. Kamera pozwoliła nam na jednoczesny odczyt obu kodów naniesionych na podzespoły a logika programu inspekcyjnego sprawdzała czy wykorzystane komponenty stanowią prawidłowy komplet.

Standardowe czytniki kodów potrafią dużo, lecz kamery posiadają znacznie więcej możliwości. Przykłady mówią same za siebie. Nie oznacza to, że czytniki kodów zostaną wyeliminowane przez kamery. Warto zastanowić się nad ich zastosowaniem, jeżeli chcemy zapewnić sobie większą elastyczność oraz swobodę działania. Zwłaszcza gdy chcemy kontrolować coś więcej niż kod.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Możesz dostawać od nas informacje o nowych artykułach i wydarzeniach.
Wystarczy, że zapiszesz się naszego newslettera.

Balluff - sprzedaż i serwis