Czym jest karta RFID?

Karta RFID w portfelu

Technologia zbliżeniowej komunikacji radiowej otwiera przed inżynierami nowe możliwości śledzenia, identyfikacji obiektów i kontroli dostępu do pomieszczeń. W artykule omawiamy, czym jest karta RFID oraz jakie są standardy i zastosowania transponderów zbliżeniowych.

Nowoczesne karty RFID służą do radiowej identyfikacji rozmaitych obiektów poprzez zbliżenie transpondera do odpowiedniego czytnika. Ich zastosowanie ogranicza potrzebę fizycznego wkładania karty do specjalnego czytnika czy przesuwania jej wzdłuż wbudowanego paska magnetycznego. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym szerzej omówimy, co to jest karta RFID, a także jakie są jej rodzaje i praktyczne zastosowania w przemyśle i innych branżach.

Jeżeli jesteś zainteresowany wdrożeniem technologii identyfikacji i śledzenia obiektów z użyciem kart w technologii RFID w zakładzie przemysłowym, zapoznaj się z ofertą BALLUFF. Wspomniana marka jest dostawcą zaawansowanych rozwiązań radiowych dla przemysłu.

Z tego artykułu dowiesz się:

Karta zbliżeniowa RFID – czym jest?

Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia tematu, odpowiemy na podstawowe pytanie – czym jest karta RFID? Produkty tego rodzaju to przedmioty w formie plastikowych kart o wymiarach zbliżonych do karty płatniczej. W wykonanej z tworzywa sztucznego obudowie zatopione są układy radiowe, umożliwiające przechowywanie informacji i transmisje danych. Spotykamy karty RFID z wbudowanym chipem, procesorem oraz anteną czytnika.

Zastosowanie radiowej technologii komunikacji zbliżeniowej sprawia, że nie ma konieczności fizycznego kontaktu czytnika z transponderem. Inżynierowie stosują kilka rodzajów kart RFID, różniących się szczegółami budowy i mechanizmem działania. Opisaliśmy je poniżej.

 • Pasywne karty RFID – stanowią jedne z najpowszechniej wykorzystywanych rozwiązań stosowanych w systemach identyfikacji oraz kontroli dostępu czy systemach rejestracji czasu pracy. Nie posiadają wewnętrznego źródła zasilania. Są zasilane poprzez pobudzenie zewnętrznym polem elektromagnetycznym (fale radiowe) emitowanym przez czytnik RFID, dzięki zastosowaniu zjawiska indukcji.
 • Aktywne karty RFID – w przeciwieństwie do tagów pasywnych, aktywne karty zbliżeniowe mają wbudowane zasilanie (najczęściej bateryjne). Emitują sygnał w sposób ciągły i nie wymagają pobudzenia zewnętrznym polem EM, poprzez zbliżenie do czytnika systemu RFID. Znajdują zastosowanie w systemach śledzenia aktywów o dużej wartości i prędkości, np. w przemyśle czy punktach poboru opłat drogowych.
 • Półpasywne karty RFID – stanowią kompromis funkcjonalny pomiędzy tagami aktywnymi oraz pasywnymi. Półpasywne znaczniki RFID to elementy wyposażone w chip, antenę oraz baterię. Nie mają jednak wbudowanego nadajnika. Charakteryzują się mniejszym zasięgiem działania niż tagi aktywne. Jednocześnie zapewniają szersze funkcjonalności niż karty pasywne RFID.

W zależności od specyfiki zastosowania projektanci mogą dobrać karty zbliżeniowe RFID dopasowane do wymagań projektu. Poszczególne rozwiązania mogą różnić się także częstotliwością działania: 125 kHz, 13.56 MHz oraz 860-960 MHz.

Może Cię zainteresować: Bezpieczeństwo w technologii RFID

Nośnik danych RFID pasywny

Nośnik danych RFID pasywny

Jakie są standardy kart RFID?

Inżynierowie delegowani do projektowania systemów RFID wykorzystujących technologie zbliżeniowe będą zainteresowani standaryzacją w tym zakresie. Jakie są standardy kart RFID?

 • RFID LF – urządzenia działające na częstotliwości 125 kHz (standard Unique), oferujące niski zasięg na poziomie 10 centymetrów. Stosowane w systemach kontroli dostępu oraz jako znaczniki do śledzenia zwierząt.
 • RFID HD – komponenty zaprojektowane do działania na częstotliwości 13,56 MHz (standard Mifare oraz NFC). Zapewniają zasięg ok. 50 cm i są wykorzystywane w systemach kontroli dostępu, logistyce oraz transakcjach zbliżeniowych.
 • RFID UHF – standard UHF Gen2 obejmujący częstotliwości 865-868 MHz, zapewniający zasięg ok. 20 m. Umożliwi odczytanie jednocześnie wielu znaczników RFID. Stosowany w znakowaniu majątku firmy, ewidencji towarów czy logistyce.

Poszczególne częstotliwości determinują fizyczne rozmiary anten pozwalających nadawać i odbierać sygnał RFID. Różnice są widoczne także w zastosowaniu odpowiednich protokołów komunikacyjnych.

Nośnik danych RFID UHF

Nośnik danych RFID UHF

Zastosowanie kart RFID w organizacji

Innowacyjne karty RFID z unikalnym kodem znajdują zastosowanie w szeregu rozmaitych dziedzin. Gdzie możemy spotkać rozwiązania tej klasy?

 • Przemysł, logistyka i górnictwo.
 • Komunikacja zbliżeniowa NFC w smartfonach.
 • Płatności zbliżeniowe podczas zakupów.
 • Zarządzanie majątkiem firmy.
 • Systemy kontroli dostępu.

Technologie radiowej komunikacji zbliżeniowej znajdują również zastosowanie w punktach poboru opłat drogowych i autostradowych.

Karty RFID i identyfikacja radiowa w przemyśle

Wygoda i szybkość działania sprawiają, że karty RFID w przemyśle są coraz częściej wykorzystywane przez inżynierów. Organizacje, które wdrożyły m.in. systemy znakowania narzędzi BALLUFF, potwierdzają, że produkty w technice RFID pozwalają przyspieszać i obniżać koszty realizacji procesów. Możliwość odczytu z dużej odległości pozwala na ich zastosowanie w automatyzacji dostaw.

Jeżeli rozważasz wdrożenie systemów z wykorzystaniem technologii RFID, które wspomagają realizację procesów przemysłowych i logistycznych, zapoznaj się ofertą firmy BALLUFF. Skontaktuj się z przedstawicielem obsługi klienta dostawcy i zapytaj o ofertę dla Twojego biznesu!

Sprawdź również: Znakowanie narzędzi za pomocą RFID