Czujnik fotoelektryczny – małe urządzenie, które usprawnia pracę

Balluff czujniki fotoelektryczne

Dobór odpowiedniego rozwiązania możne usprawnić pracę linii produkcyjnej, zapobiec nieprzewidzianym awariom, a co za tym idzie – kosztownym przestojom, tym samym zmniejszyć wydatki na nieplanowane naprawy. Czujniki fotoelektryczne znajdą zastosowanie niemal w każdej branży. Dane, które zbierają i przesyłają, pozwolą inżynierom na wypracowanie strategii predykcyjnego utrzymania ruchu.

Rodzaje czujników fotoelektrycznych

Czujniki fotoelektryczne można podzielić na trzy rodziny: optyczne odbijające i odbierające wiązkę światła, czujniki retrorefleksyjne z lusterkiem oraz czujniki odbiciowe.

Specjalistycznym rozwiązaniem, jakie oferuje firma Balluff jest rodzina czujników określana jako czujniki z tłumieniem tła, a więc takie, które wykrywają element niezależnie od jego koloru. Skuteczność tego typu technologii specjaliści określają jako niemalże stuprocentową. Odpowiednio skalibrowane urządzenie wyśle sygnał za każdym razem, gdy dany element pojawi się w określonej odległości.

Czujniki fotoelektryczne – w jakiej branży znajdą zastosowanie?

Czujniki fotoelektryczne znajdą zastosowanie w każdej wymagającej branży, od automotive po branżę spożywczą.

W zakładzie produkującym lub montującym duże komponenty, takie jak np. części samochodowe, najlepiej sprawdzi się rodzina czujników optycznych odbijających i odbierających światło (nadajnik-odbiornik) działająca w polu o długości ponad 20 metrów. Zaś w przypadku niewielkich, szczegółowych elementów egzamin zda czujnik fotoelektryczny odbiciowy. Strefa jego działania jest znacznie mniejsza, bo wynosi jedynie 250 mm, jednakże dzięki temu, że czujnik operuje wiązką światła laserowego, może wykrywać bardzo małe elementy.

Jako najbardziej uniwersalne rozwiązanie, odpowiednie nawet dla hal przemysłowych o dużym zapyleniu, rekomendujemy czujniki działające na podczerwień.

Korzyści wynikające z zastosowania czujników fotoelektrycznych w firmie produkcyjnej

Korzyści, jakie płyną z zastosowania czujników fotoelektrycznych w firmach produkcyjnych są nieskończenie duże. Możemy wymienić przede wszystkim:

    • Płynność. Precyzyjny pomiar elementów oraz monitoring ich położenia to podstawowy efekt działania każdego czujnika, bez względu na jego rodzaj. Dodatkowo, czujniki fotoelektryczne zapewniają sprawne funkcjonowanie całej linii produkcyjnej – czujnik fotoelektryczny może kontrolować swoje własne położenie, może mierzyć temperaturę, a do tego monitorować swoje własne parametry i przewidywać usterki. Tak zwany „predictive” ma nieoceniony wpływ na utrzymanie ruchu linii produkcyjnej, a co za tym idzie, na zapobieganie kosztownym naprawom i przestojom.
    • Automatyzacja. Rozwiązanie Balluff doskonale sprawdzi się w przypadku zautomatyzowanej, nowoczesnej linii produkcyjnej. Wszystkie ustawienia i parametry zapisane są w sterowniku, dzięki czemu w przeciwieństwie do standardowych czujników, w przypadku awarii i konieczności wymiany sprzętu, nie będzie potrzeby programowania go od nowa według wytycznych z tzw. DTR-ki. W ten sposób unikniemy potencjalnego błędu, nie musimy również zdawać się w pełni na wiedzę i umiejętności pracownika, którego, jak wiadomo, zawsze może zabraknąć. Dzięki temu, że dane są automatycznie zaciągane ze sterownika, mamy pewność, że są one prawidłowe i zgodne z pierwotnymi. Jest to dodatkowe zabezpieczenie produkcji.
    • Personalizacja. W zależności zaś od typu produkcji, możemy zaoferować klientowi niestandardowe, szyte na miarę rozwiązania. Zdarza się, że ze względu na potrzeby klienta, czujnik musi wykryć konkretny fragment elementu lub konkretny rodzaj montażu. W takim przypadku sprawdzi się produkt dedykowany do właśnie takiej aplikacji – wszystko zależy od konstruktora.

Fachowe doradztwo

Zastosowanie czujników fotoelektrycznych jest jednocześnie bardzo uniwersalne – sprawdzi się na każdej linii produkcyjnej – jak i wysoce specjalistyczne. Funkcje i parametry czujników mogą znacząco różnic się między sobą w zależności od potrzeb klienta.

W przypadku zainteresowania wdrożeniem nowoczesnych technologii, które usprawniają procesy produkcyjne, zapobiegają powstawaniu awarii i kierują przedsiębiorstwo na drogę predykcji – zachęcamy do kontaktu! Jesteśmy otwarci na Państwa potrzeby i pomożemy dobrać najlepsze rozwiązanie.