Seria Case Study Balluff to artykuły pisane przez partnerów naszej firmy, integratorów, specjalistów wdrażających dedykowane rozwiązania dla firm produkcyjnych z wykorzystaniem narzędzi i rozwiązań Balluff.

Systemy wizyjne – prosta technika zamiast skomplikowanej mechaniki

Rozmowę z Prezesem firmy Alnea – Krzysztofem Kamińskim prowadzi Jacek Garbowski – Industry Key Account Manager Balluff.

Jacek Grabowski: Krzysztofie, współpracujemy już od kilku lat i wiemy doskonale, że używacie systemów wizyjnych. Czy wyobrażasz sobie dzisiejszy świat integracji i budowy maszyn bez tej grupy produktowej?

  • Nie, nie wyobrażam sobie. Każda automatyka, każdy robot jest powtarzalny, dokładny na poziomie wartości idących w części setne milimetrów. Jeszcze jakiś czas temu wszystko się opierało na mechanice. Detal musiał być bardzo precyzyjny i szczegółowo zobrazowany. Dzisiaj, dzięki systemom wizyjnym staje się to prostsze. Nie musimy tak bardzo angażować się w pracę mechaniczną, budować skomplikowanych urządzeń, systemów pozycjonowania detalu i narzędzi.

Czy w dzisiejszych czasach trudno jest Wam zachęcić Klienta końcowego do stosowania systemów wizyjnych?

  • Klienci mają zaufanie do naszych pomysłów, więc de facto nie musimy ich przekonywać. Jeżeli z naszego punktu widzenia – firmy inżynieryjnej, projektującej maszyny, urządzenia, linie produkcyjne – widzimy potrzebę wykorzystania systemu, to go wykorzystujemy. Wiemy, że to dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu urządzenia są dokładniejsze, bardziej precyzyjne, trwalsze i łatwiej się je programuje. Mówimy więc o samych korzyściach i optymalizacji. Tak więc Klient po prostu dostaje od nas maszynę działającą, spełniającą jego wymagania, z rozwiązaniami technicznymi, które sami wybraliśmy.

W których aplikacjach stosujecie systemy wizyjne?

  • Przede wszystkim w robotach, bo – tak jak powiedziałem, są bardzo dokładne, mają bardzo dużo stopni swobody, można nimi łapać detal z różnych stron. W tej chwili jedną z Waszych kamer, systemów BVS, używamy w aplikacji, gdzie robot musi złapać detal w odpowiedni sposób. Ale jeszcze wcześniej musi zweryfikować czym ten detal w ogóle jest. Operator wkłada na linię produkcyjną tunery telewizyjne, które się różnią. System musi odczytać kod kreskowy, sprawdzić rodzaj i pozycję tego detalu, by na tej podstawie robot uruchomił odpowiedni program. Później, przy wykorzystaniu systemu wizyjnego, trójwymiarowego, opartego na laserze – wymyślonego i stworzonego przez firmę Alnea, robot sam się pozycjonuje i w odpowiedni sposób chwyta detal. Systemy wizyjne mogą być jednak używane naprawdę wszędzie – z robotami, obok robotów, bez robotów. Ich zastosowań jest mnóstwo.

Jak zazwyczaj wygląda wdrażanie systemów wizyjnych w firmie Alnea?

  • Na pewno w pierwszym kroku musimy ocenić zadanie do zrealizowania, podjąć decyzję – czy chcemy detal bazować, rozpoznawać w sposób mechaniczny, czy może musi to robić człowiek, bo nie wszystko da się zrobić systemami. Jeśli widzimy, że system wizyjny w danym miejscu ma rację bytu, poszukujemy rozwiązań na rynku. Nie ograniczamy się oczywiście tylko do Balluffa, bo mamy przecież swój system i otrzymujemy sporo ofert od innych firm. Patrzymy, który system jest najszybszy, który daje nam najlepszą jakość pozycjonowania. Podejmujemy decyzje o doborze odpowiedniego obiektywu, matrycy, rozdzielczości. Wybieramy, czy system ma być monochromatyczny czy kolorowy, i oczywiście porównujemy cenę. Zakupy często poprzedzamy też testami, robimy proof of concept, czy rozwiązanie będzie działało, czy nie. Po analizie wszystkich parametrów i weryfikacji podejmujemy decyzję. Tak na przykład było z ostatnim systemem BVS, który od was wzięliśmy.

Wspomniałeś już o kilku istotnych elementach naszej współpracy. Jeśli chodzi o całokształt – co nas wyróżnia?

  • Na pewno personalne wsparcie. Ono jest kluczowe. Myślę, że każda firma, powinna pamiętać, że choć może mieć w portfolio niesamowite urządzenia rocket science, jeżeli nie ma odpowiednich osób wspierających i obsługujących, będzie jej bardzo ciężko wdrażać swoje pomysły. Przykładowo, nasza współpraca układa się bardzo dobrze. Możemy liczyć na konsultacje, a dzięki zaangażowaniu Waszego zespołu sprzedawców i techników dokonujemy w pełni świadomych wyborów. Zdarzało nam się, że mieliśmy problemy z systemami od  innych dostawców, gdzie tego wsparcia nie było, co kończyło  się demontażem rozwiązań z urządzeń. Dlatego bardzo polecam współpracę z Balluffem.

Firma ALNEA istnieje na rynku od roku 1984. Od roku 2010 działamy na rynku dedykowanych rozwiązań dla przemysłu. Specjalizujemy się w projektowaniu i produkcji maszyn i urządzeń pod konkretne potrzeby Klienta.

W ciągu kilku lat działalności inżynierskiej wykonaliśmy testery parametrów: elektrycznych, pneumatycznych, mechanicznych, zrobotyzowane stanowiska i linie produkcyjne, automatyczne i półautomatyczne stanowiska montażowe. Jednym z najlepiej poznanych przez ALNEA procesów jest proces lutowania selektywnego, w którym się specjalizujemy. Wynikiem tego jest uzyskanie patentu oraz kontroler lutujący ZEUS-100. Posiadamy także kompetencje w zakresie systemów informatycznych typu SCADA oraz w zakresie programowania w środowisku LabView. Jesteśmy certyfikowanym partnerem firm KUKA oraz NationalInstruments.

Zapraszamy do kontaktu:

http://alnea.pl/

e-mail: biuro@alnea.pl