Seria Case Study Balluff to artykuły pisane przez kluczowych partnerów naszej firmy, integratorów, specjalistów wdrażających dedykowane rozwiązania dla firm produkcyjnych z wykorzystaniem narzędzi i rozwiązań Balluff.

Modułowość, szybki montaż i mniej połączeń w szafie – IO-LINK w praktyce

Zdarza się, że jedno rozwiązanie znajduje zastosowanie w wielu miejscach tej samej linii produkcyjnej. Tak jest w przypadku IO-Link, który stał się odpowiedzią na wiele wyzwań związanych z obracaniem, przenoszeniem czy paletyzowaniem materacy w firmie IKANO Industry.

Nasza firma – Ikano Industry w Rogoźnie zajmuje się całym procesem produkcji materacy od wytwarzania pianki poliuretanowej, aż po wysyłkę gotowego produktu do klienta. Posiadamy własny dział automatyki – Indemo, który wdraża rozwiązania Przemysłu 4.0 i tworzy maszyny.

Maszyna do obracania materacy

Jednym z naszych prototypów jest maszyna do obracania materacy. Do tej pory dwudziestokilogramowe materace pakowane były ręcznie. Oznaczało to ich przekładanie, przerzucanie, a następnie zwijanie w rolkę. Aby zapewnić większą ergonomię pracy osobom na produkcji i odciążyć od dużego wysiłku fizycznego, skorzystaliśmy z IO-link mastera i dwóch hubów.

Korzystanie z IO-Linka pozwala na zastosowanie tak zwanego plug and play. Możemy usunąć moduł z maszyny, przesunąć go, a urządzenie będzie działać z nim lub bez niego. Poza tym ułatwia on wprowadzanie zmian na maszynie w przyszłości. Wcześniej korzystaliśmy z połączeń przewodami wielożyłowymi. Kiedy zabrakło nam miejsca podczas  modernizacji jakiegoś elementu – co bardzo często zdarza się w zakładzie produkcyjnym – musieliśmy dołożyć nowe przewody. Obecnie, gdy pracujemy z IO-linkiem, dokładamy po prostu kolejny hub i mamy dodatkowe wejścia/wyjścia. Nie potrzebujemy osobnych modułów do wejść analogowych czy cyfrowych, możemy to zrobić na jednym. Mamy możliwość rozszerzenia systemu praktycznie w nieskończoność.

OBEJRZYJ WIDEO

Między paletą, a transporterem

Kolejnym naszym rozwiązaniem, na dalszym etapie procesu jest robot, który pobiera materace z palety przekładając je na transporter.

Zastosowaliśmy tu mastera IO-linkowego oraz linie magnetyczne. Przetwornik pełni funkcję odczytu wysokości, na jaką otwarty jest chwytak, co pozwala nam na dokładne określenie i dostosowanie się do każdej wysokości materaca. Tutaj głównym argumentem przemawiającym za wyborem interfejsu IO-linkowego było zmniejszenie ilości przewodów.

Ze względu na to, że zastosowaliśmy cztery serwonapędy na chwytaku, w prowadniku kablowym robota znajduje się dziesięć przewodów: cztery zasilające, cztery enkoderowe oraz przewód sieciowy i przewód zasilający do wyspy Balluff. Jako ciekawostkę zdecydowaliśmy się wykorzystać też Smartlight’y. Pozwalają nam one na zastosowanie całej palety oznaczeń, jakie chcemy wydawać przez nasz sterownik. Możemy wykorzystać każdy kolor RGB, co pozwala sygnalizować wiele elementów operatorom.

Użyliśmy też przewodów z gotowymi końcówkami L12, co bardzo nam pomogło, ponieważ na chwytaku robota często zmienialiśmy pozycje czujników. Ze względu na to, że produkujemy prototypy, nie każda maszyna od razu stanowi produkt końcowy. Zastosowanie tych przewodów pozwala nam na naprawdę krótki czasu montażu.

OBEJRZYJ WIDEO

Paletyzer

Ostatnim elementem zautomatyzowanym w ostatnim czasie przy udziale IO-Link jest paletyzer do przekładania materacy z transportera na palety. Również i ten proces wykonywany był ręcznie.  Paletyzer całkowicie odciążył operatorów i pozwolił im zająć się kontrolą maszyny.

Sercem tej linii jest sterownik Siemensa. W szafie dodatkowo znajduje się wyspa Siemensa dla sygnałów, które zostały. Aby ograniczyć koszty i nie ciągnąć wielu przewodów do niej, również w tym przypadku zastosowaliśmy IO-link. Mamy tu więc dwa mastery oraz dwa huby. To  kluczowe, ponieważ maszyna jest dosyć mocno oczujnikowana i składa się z dwóch modułów, czyli podajnika palet oraz z samego paletyzera.

OBEJRZYJ WIDEO

Prosta integracja i diagnostyka

Większość maszyn, które tworzymy, to autorskie projekty, których zazwyczaj nie ma na rynku. Sami je wprowadzamy i wdrażamy. Dlatego też szukamy jak najlepiej pasującej do nas technologii, która jest na odpowiednim poziomie zaawansowania technologicznego, ma krótki czas dostawy, a komponent pasuje do naszej wizji. Po implementacji wielu rozwiązań, mamy już kilka, które sprawdzają, jak Siemens czy Balluff. Mamy zamiar korzystać z nich jak najdłużej, ponieważ nauczyliśmy się ich i spełniają nasze oczekiwania.

Sama integracja masterów, hubów firmy Balluff z Siemensem, na którym pracujemy, jest bardzo łatwa. Balluff proponuje od siebie wiele funkcji gotowych, z których można skorzystać, jednak często spotykamy się z problemami, które musimy rozwiązać na nowo. Natomiast tworzenie nowych funkcjonalności z elementami firmy Balluff również nie przysparza nam problemów. A rozwiązania, które otrzymujemy pozwalają nam łatwo diagnozować, który element aktualnie przestał działać bądź co się z nim wydarzyło. To pomaga w prewencyjnym utrzymaniu ruchu.

OBEJRZYJ WIDEO

Bartłomiej Działo, specjalista ds. Automatyki IKANO

Lechosław Pelczar, specjalista ds. Automatyzacji, IKANO

 

Więcej o IKANO Industry

https://ikanoindustry.pl/

Spodobał Ci się ten artykuł?

Możesz dostawać od nas informacje o nowych artykułach i wydarzeniach.
Wystarczy, że zapiszesz się naszego newslettera.

Balluff - sprzedaż i serwis