Seria Case Study Balluff to teksty, które ukazują rzeczywiste sytuacje, z którymi mierzą się nasi specjaliści, wdrażając dedykowane rozwiązania dla firm produkcyjnych z wykorzystaniem narzędzi i rozwiązań Balluff.

Case study | Konserwacja zapobiegawcza z czujnikiem BCM

Bezawaryjna praca maszyn stanowi kluczowy element w utrzymaniu ciągłej i płynnej produkcji. Dużą rolę w tym procesie odgrywa konserwacja zapobiegawcza, która pozwala ocenić stan urządzenia i tym samym zapobiec jego uszkodzeniu.

Organizacja tego typu konserwacji wymaga wiedzy i wieloletniego praktycznego doświadczenia. Czujnik BCM poprzez ciągłe dostarczanie informacji o stanie maszyn pomaga operatorom sprzętu i konserwatorom w przeglądach zapobiegawczych.

Sytuacja zastana

Jeden z naszych klientów skontaktował się z nami z prośbą o zaproponowanie rozwiązania, które umożliwiłoby stałe monitorowanie stanu 8 łożysk w giętarce do blach. Ponadto, jeśli to możliwe, zbierało dane historyczne do późniejszej oceny. Celem tej aktualizacji miała być optymalizacja konserwacji zapobiegawczej.

Problem

Ze względu na ogromną siłę, występującą podczas pracy w maszynie, łożyska się zużywają i powodują wiele nieplanowanych przestojów. Niestety z powodu częstych zmian typu produktu konserwacja nie może być zaplanowana. Zróżnicowanie wytwarzanych produktów wpływa na urządzenia i łożyska w różnym stopniu, co utrudnia obliczenie cyklu życia zużywających się części. Jeśli osoba odpowiedzialna za sprzęt i osoba odpowiedzialna za konserwację nie zauważą oznak usterki na czas, nastąpi nieplanowane zatrzymanie maszyny.

Rozwiązanie

Zaproponowany system ciągle monitoruje łożyska w urządzeniach i identyfikuje oznaki zużycia. Ponadto, jeśli zmierzone wartości przekraczają wartość optymalną – powiadamia właściwego opiekuna. Zgodnie z dodatkową prośbą Klienta – system jest podłączony do sieci lokalnej.

Implementacja

Hardware:

Do monitorowania łożysk zainstalowano 8 czujników BCM, których sygnały są odbierane przez 16-portowy master Profinet IO-Link. W przyszłości planowana jest kolejna linia produkcyjna, dlatego konieczną była możliwość rozbudowy systemu.

 

Software:

Zbieranie, wyświetlanie i ocena danych zostały przeprowadzone za pomocą programu Excel. Dane są pobierane za pośrednictwem głównego serwera WWW BNI przy użyciu plików JSON. Program działa na specjalnie zainstalowanym komputerze tuż obok urządzenia. Dane i alerty można śledzić na monitorze. Dzięki podłączeniu do sieci lokalnej można monitorować bieżące dane, a wyniki pomiarów zapisać w dowolnym miejscu do późniejszej analizy.

Korzyści dla Klienta

  1. Ciągłe monitorowanie stanu łożysk – wartości ostrzegawcza i krytyczna mogą być ustawione w programie i wyświetlane osobie odpowiedzialne na monitorze.
  2. Archiwizacja wyników pomiarów – wyniki pomiarów mogą być gromadzone i przechowywane do późniejszej analizy. Dzięki tym danym można zoptymalizować ustawienie wartości granicznych, a tym samym odpowiednio zaplanować konserwację zapobiegawczą.
  3. Możliwość bezpłatnej rozbudowy o dodatkowe 8 czujników BCM.

Największą korzyścią dla przedsiębiorstwa klienta jest bezawaryjność maszyn – system działa już od ponad ośmiu miesięcy i w tym okresie nie wystąpił żaden przestój z powodu awarii łożyska.

Wszystkie nasze rozwiązania są indywidualnie dopasowane do problemu, co w dłuższej perspektywie przynosi znaczące korzyści m.in. wzrost wskaźnika OEE.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Możesz dostawać od nas informacje o nowych artykułach i wydarzeniach.
Wystarczy, że zapiszesz się naszego newslettera.

Balluff - sprzedaż i serwis