Seria Case Study Balluff to teksty ukazujące rzeczywiste sytuacje, z którymi mierzą się nasi specjaliści. Opracowują i wdrażają dedykowane rozwiązania dla firm produkcyjnych, wykorzystując produkty Balluffa.

Case study | Jak sprawdzić, czy element blokady w automatycznej skrzyni biegów działa poprawnie?

Od czterdziestu do osiemdziesięciu pięciu milisekund powinno trwać przełączenie biegu w automatycznej skrzyni po wciśnięciu przycisku zwalniającego blokadę. Jak w procesie produkcji sprawdzić, czy element ten działa poprawnie? Zadanie to wymagało od naszych ekspertów innowacyjnego podejścia i po raz kolejny zaproponowania dedykowanego rozwiązania.  

aplikacja do sprawdzenia blokady

Mierzenie czasu nabiera innego wymiaru

Jednym z kluczowych elementów w produkcji automatycznych skrzyń biegów jest dopilnowanie, by  blokada, umożliwiająca swobodne przełożenie drążka, działała poprawne. Liczy się tutaj czas, który nie może przekroczyć odpowiedniej wartości – takie wymagania stawia producent samochodów. Jak więc go zmierzyć?

W tym celu zaproponowaliśmy naszemu Klientowi urządzenie z kamerą, która w ciągu sekundy jest w stanie zrobić czterysta klatek. Mierzenie czasu nabrało innego wymiaru, a rozwiązanie to pozwoliło Klientowi sprawdzić, czy montowane przez niego części rzeczywiście spełniają wymagania klienta końcowego.

Sytuacja zastana

Producent i dostawca części dla koncernu motoryzacyjnego zgłosił się do nas z prośbą o pomoc w sprawdzeniu poprawności działania elementów blokady w automatycznych skrzyniach biegów.

Problem

Problem, który wymagał naszej interwencji, dotyczył mierzenia czasu przełączenia tego elementu blokady. Klient nie był w stanie samodzielnie dokonać pomiaru, a wykonanie tej czynności było konieczne ze względu na wytyczne producenta samochodów, dla którego te części są produkowane.

Rozwiązanie

W celu zmierzenia czasu i sprawdzenia, czy blokada zmieniła swoje położenie i umożliwiła swobodne przełożenie drążka, użyliśmy:

 • kamery o rozdzielczości trzy i dwa megapiksele,
 • komputera panelowego z zainstalowaną aplikacją,
 • oświetlaczy, które zapewniały stabilne warunki pomiarowe dla kamery.

Początkowo zamysł ten wydawał się nieco skomplikowany, jednak z biegiem prac dochodziliśmy do wniosku, że ma to sens i jest jak najbardziej wykonalne.

Jak to działa?

Zastosowanie odpowiedniej kamery, która w ciągu sekundy filmowała czterysta klatek, pozwoliło nam określić interwał czasu na zrobienie jednego zdjęcia. Proces wyglądał następująco:

 • uruchomienie kamery,
 • sprawdzenie, na której klatce ruch się rozpoczął i na której się zakończył,
 • liczenie, ile klatek trwał ten ruch,
 • mnożenie klatek przez ustalony interwał czasu, co daje informację o tym, jak długo trwał ten ruch.

Idea wydawała się prosta, jednak praktyczne zastosowanie rozwiązania nie było już takie oczywiste. Podczas realizacji projektu pojawiło się kilka kwestii, które należało rozwiązać. Okazało się, że tak naprawdę nie chodzi o cały ruch, tylko o samo przejście przez element, czyli o ten moment drogi, w którym następuje zwolnienie blokady i możliwym się staje ruszenie drążka. Dlatego też trochę czasu zajęło nam nie tylko uruchomienie projektu, ale też zapanowanie nad stabilnością działania.

Testy

Dostarczyliśmy Klientowi gotowe rozwiązanie, które stanęło w laboratorium kontroli jakości. Jednakże na tym nie zakończyliśmy prac, ponieważ wspólnie z inżynierami testowaliśmy i sprawdzaliśmy nasze rozwiązanie. W sytuacjach, gdy coś nie działało tak, jak powinno, wspólnie pracowaliśmy nad rozwiązaniem problemu i optymalizacją aplikacji.

Etapy produkcji

Proces produkcji urządzenia trwał około dwóch miesięcy, a same prace można podzielić na pięć etapów:

 1. stworzenie koncepcji,
 2. testy,
 3. budowa gotowego stanowiska,
 4. testy funkcjonalne,
 5. optymalizacja aplikacji pod względem wygody w korzystaniu i możliwości generowania raportów.

Korzyści dla Klienta

Podstawową i kluczową korzyścią dla naszego Klienta było spełnienie wymagań koncernu motoryzacyjnego, dla którego produkuje on części samochodowe. Zaproponowane przez nas urządzenie rozwiązało ten problem, a to z kolei wpłynęło na bardziej wydajną pracę w procesie produkcji.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Możesz dostawać od nas informacje o nowych artykułach i wydarzeniach.
Wystarczy, że zapiszesz się naszego newslettera.

Balluff - sprzedaż i serwis