Seria Case Study Balluff to teksty, które ukazują rzeczywiste sytuacje, z którymi mierzą się nasi specjaliści, wdrażając dedykowane rozwiązania dla firm produkcyjnych z wykorzystaniem narzędzi i rozwiązań Balluff.

Case study | IO-Link Wireless – bez kabli, bez ograniczeń

Dynamiczna komunikacja automatyki przemysłowej

IO-Link to jedno z narzędzi, które zrewolucjonizowało świat automatyki przemysłowej. Jako pierwsze umożliwiło bezpośrednią komunikację do czujników, a dzięki swojej wysokiej kompatybilności ustandaryzowało instalację. Jednak z czasem zbyt małe przestrzenie produkcyjne i skomplikowane ruchy maszyn stanowiły wyzwanie dla transmisji danych, tym samym płynnej komunikacji. Jak sobie z tym poradzić?

Poprawa efektywności pracy, zapobieganie przestojom i realizowanie strategii utrzymania ruchu to kluczowe cele w każdym przedsiębiorstwie. Zatem wdrożenie automatyzacji zdecydowanie wpłynie na zmniejszenie kosztów i wzrost zysków.

Przemysł 4.0 oraz podążanie za innowacyjnością otwiera ogrom możliwości, które pomagają spełniać wyżej wymienione założenia. Interfejs IO-Link to fundament fabryki przyszłości. Korzystają z niego wspólnie inżynierowie, automatycy, mechanicy i programiści. Technologia ta pozwala na ciągłe monitorowanie stanu maszyn, wizualne przedstawienie danych, ich analizę oraz diagnostykę. Jednak  obecnie wszystkie te zadania oraz cały proces komunikacji pomiędzy komponentami odbywa się za pomocą wielu kabli. To właśnie one mogą stanowić problem, ponieważ pomieszczenia, w jakich znajdują się maszyny produkcyjne nie zawsze umożliwiają swobodę podłączeń i okablowania.

Dlatego my idziemy o krok do przodu.

Przedstawiamy przypadek naszego klienta oraz zaproponowane przez nas rozwiązanie.

Sytuacja zastana

Klient, jeden z liderów nowatorskich technologii, działający w sektorach przemysłu, transportu i infrastruktury, zgłosił się do nas z prośbą o wsparcie w rozwiązaniu trudności, z jaką przyszło mu się zmierzyć. Na hali produkcyjnej klienta pojawił się problem z jedną z maszyn. Urządzenie to pełni dwie istotne funkcje: owijarki oraz obrotnicy i znajduje się pomiędzy dwoma częściami transportera. Dwa fotoprzekaźniki zainstalowane na talerzu owijarki kontrolują wysunięcie palety z produktem poza obszar bezpieczny. Przesyłają one ważne dane, dlatego muszą mieć odpowiednie zasilanie.

W tym celu potrzebny jest przewód 4 żyłowy. Na początku klient zastosował złącze obrotowe, które wspierało fotoprzekaźniki, ale niestety dosyć szybko zaczęło ono szwankować, a czujniki straciły zasilanie.

Z punktu widzenia dostarczenia zasilania owijarka i sensory, które są potrzebne do prawidłowej jej pracy oraz monitorowania stanu maszyny, znajdowały się w dość trudno dostępnym miejscu.

Rozwiązanie

Zaproponowaliśmy klientowi wdrożenie IO-Link Wireless. Rozwiązanie zapewnia wszystkie funkcjonalności i udogodnienia technologii IO-Link, jednak z dodatkowym rozszerzeniem – działa bezprzewodowo.

W sytuacji u klienta sprawdził się idealnie. Zastosowaliśmy 4 żyły kluczowe dla fotoprzekaźników, którymi zostały podane dwa potencjały zasilania do Hub’a. Ponadto IO-Link Wireless od Balluff jest wyposażony w dodatkowe podtrzymanie zasilania, które zapewnia ciągłość pracy w wypadku rozłączenia jednej z żył.

„Pomimo tego, że w naszej lokalizacji mamy mnóstwo sieci Wi-Fi, pracującej zarówno na 2.4 GHz jak i 5 GHz, urządzenie działa bez zakłóceń. Testowane na odległości trochę ponad 20 m nadal pracuje stabilnie” – komentuje Grzegorz Czajkowski, Maintenance Automation.

Konfiguracja urządzenia jest bardzo prosta i intuicyjna. Implementacja przeszła bezproblemowo, a owijarka oraz fotoprzekaźniki działają zgodnie z oczekiwaniami.

Jak to działa?

 

IO-Link Wireless to kolejny krok w stronę innowacji w automatyce przemysłowej. Dzięki bezprzewodowej komunikacji, rozwiązanie to dostarcza jeszcze więcej elastyczności przy zachowaniu kompatybilności systemu. Aplikacja systemu pozbawiona jest dodatkowych przewodów – takie rozwiązanie zapewnia większą dynamiczność i niweluje ograniczenia spowodowane skomplikowanymi ruchami maszyn. IO-Link Wireless sprawdzi się w szczególności w małych przestrzeniach i niedostępnych miejscach na hali produkcyjnej, w robotyce czy też systemach transportowych.

Wszystko odbywa się bez użycia kabli.

Bezprzewodowy master odbiera sygnały przesyłane przez czujniki drogą radiową poprzez most lub koncentrator. Spełnia wysokie wymagania automatyzacji fabryk, gwarantując standard łączności bezprzewodowej. Dzięki temu IO-Link Wireless może zostać wykorzystany w międzynarodowych przedsiębiorstwach bez licencji w zakresie częstotliwości 2,4 – 2,483 GHz. Opóźnienie 5 ms oraz poziom błędu 10-9 obiecuje szybką i niezawodną transmisję danych.

Podobnie jak standardowa wersja IO-Link, bezprzewodowy interfejs charakteryzuje się modułową budową. Umożliwia skalowanie i prostą integrację – do mastera można podłączyć do 40 urządzeń.

Bez kabli = wiele zalet

Wdrożenie technologii IO-Link staje się teraz możliwe w maszynach i obszarach, dla których wcześniej nie była ona dostępna. Z bezprzewodowym interfejsem łatwiejsze jest planowanie i instalacja, zwiększa się elastyczność w projektowaniu oraz mobilność rozwiązań. W szczególności w środowisku o dynamicznym tempie pracy i zmian.

Jeżeli korzystasz już z systemu IO-Link, być może wersja bezprzewodowa pomoże Twojej fabryce wejść na wyższy poziom efektywności. By dowiedzieć się więcej o tym rozwiązaniu i dopasować je pod potrzeby Twojej organizacji, skontaktuj się z nami. Doradzimy i podpowiemy.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Możesz dostawać od nas informacje o nowych artykułach i wydarzeniach.
Wystarczy, że zapiszesz się naszego newslettera.

Balluff - sprzedaż i serwis