Seria Case Study Balluff to teksty ukazujące rzeczywiste sytuacje, z którymi mierzą się nasi specjaliści. Opracowują i wdrażają dedykowane rozwiązania dla firm produkcyjnych, wykorzystując produkty Balluffa.

Case study | Dwa przypadki Mas Lambertoni

Zachowanie ciągłości produkcji to jedno z kluczowych założeń każdego przedsiębiorstwa. Nieoczekiwane zakłócenia na linii, spowodowane np. awarią maszyny, prowadzą do przestojów i powodują straty finansowe. Zastosowanie rozwiązań, które automatyzują proces i monitorują stan maszyn zapewni większą efektywność i lepszą wydajność pracy.

Współczesny przemysł charakteryzuje się optymalizacją działań poprzez automatyzację i robotyzację wszystkich możliwych (nadających się do tego) procesów. Powód jest jeden i oczywisty – zapewnienie predykcyjnej strategii utrzymania ruchu. W tym też kierunku podąża włoska firma Mas Lambertoni. Przedstawiamy dwa przypadki zaproponowanych rozwiązań.

1. Uprościć wszystko, co się da

Mas Lambertoni jest liderem w projektowaniu i budowie maszyn klejących, specjalizuje się również w maszynach do automatyki przemysłowej, które mają zastosowanie w każdym sektorze. Początkowo zmiany formatu na produkcji odbywały w sposób ręczny, z czasem jednak ten proces został  zautomatyzowany.

Problem

Firma zgłosiła się do nas z prośbą o zaproponowanie rozwiązania, które pozwoli uniknąć błędów generowanych przez człowieka, zapewni zbieranie danych i uprości zmianę formatu na maszynie do formowania kartonów (5 standardowych formatów).

Cele firmy były następujące:

  • zwiększenie elastyczności maszyny,
  • zmniejszenie ilość odpadów, wynikających ze zmiany formatu,
  • eliminacja kosztownych przestojów w produkcji.

Rozwiązanie

Zaproponowaliśmy wskaźnik położenia BDG, służący do półautomatycznej regulacji formatu, który przekazuje jasne, jednoznaczne wskazówki dla operatora oraz informację zwrotną do sterownika PLC.

Balluff BDG

Korzyści

Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu producent zyskał wymierne korzyści:

  • szybsze zmiany formatu,
  • krótszy czas rozruchu i przestoju,
  • stałą jakość produktu.

2. Osiągnąć szybszą i efektywniejszą produkcję

Problem

Jednym z poważnych problemów firmy produkcyjnej był brak możliwości monitorowania stanu maszyn do formowania pudeł kartonowych w pięciu standardowych rozmiarach. Częste, nieprzewidziane awarie powodowały przestoje i starty.

Cele firmy były następujące:

  • redukcja kosztów,
  • inteligentne okablowanie,
  • połączenie różnych urządzeń, sygnałów i interfejsów.

Rozwiązanie

By osiągnąć założone cele zaproponowaliśmy architekturę IO-Link z modułami cyfrowymi wejść i wyjść do zbierania sygnałów IO z siłowników pneumatycznych w zaworach, przyciskach i lampach w panelu sterowania. Ponadto zamontowaliśmy Smart Light do monitorowania stanu maszyn i systemów oraz wyświetlania sygnałów wyjściowych czujników.

Korzyści

Kierownik utrzymania ruchu w Mas Lambertoni stwierdził, że od momentu integracji pakietu BALLUFF IO-Link zwiększyła się diagnostyka maszyny, bowiem monitorowanie stanu umożliwiło szybkie rozwiązywanie problemów, a to z kolei wpłynęło na zmniejszenie liczby przestojów.

Mas Lambertoni uzyskało:

  • zwiększoną prędkość i czystsze okablowanie,
  • stałe i natychmiastowe monitorowanie postępu produkcji,
  • optymalizację przestojów, które wynikały z konserwacji maszyny i zmiany formatu.

Zastosowane produkty

Spodobał Ci się ten artykuł?

Możesz dostawać od nas informacje o nowych artykułach i wydarzeniach.
Wystarczy, że zapiszesz się naszego newslettera.

Balluff - sprzedaż i serwis