BIC Q40 – sprzęgło indukcyjne IO-Link
Fabryka to miejsce, gdzie jednoczesne wykonywanie wielu zadań wymaga obecności robotów czy obrotowych stołów montażowych. Dynamika dzisiejszej produkcji w połączeniu z częstymi zmianami serii produkcyjnych generują potrzebę częstych przezbrojeń i zmian narzędzi. Używanie w przemyśle rozwiązania oparte na mechanicznych łącznikach nie radzą sobie z tymi wyzwaniami – wiąże się to z ich zużywaniem i częstymi awariami.
Przewody oraz styki mechanicznych łączników podlegają dużym obciążeniom i po stosunkowo niedługim czasie zużywają się, pękają i stają się niefunkcjonalne. Aby zaradzić temu problemowi, firma Balluff stworzyła indukcyjne sprzęgła IO-Link. Ich zastosowanie pozwala na bezdotykowy przesył energii i danych przez szczelinę powietrzną. Dzięki temu podczas częstych zmian narzędzi żadne elementy nie ulegają zużyciu.
Sprzęgło indukcyjne oszczędza czas i pieniądze
Zmiana narzędzia w systemie stworzonym przy użyciu rozwiązań mechanicznych jest bardzo czasochłonna. Zastosowanie sprzęgła indukcyjnego znacząco skraca czas połączenia – praktycznie do niezauważalnych dla człowieka wartości. Dla prawidłowego porównania należy również uwzględnić czas, który w przeciwnym razie trzeba by było poświęcać na naprawy usterek wynikających ze zmęczenia materiału. Finansowe aspekty również są bardzo istotnym kryterium w automatyce, a częsta wymiana zużywających się mechanicznych elementów generuje niepotrzebne koszty. W ten sposób (podczas każdej przerwy spowodowanej usterką mechaniczną na linii produkcyjnej) rosną straty przedsiębiorstwa, wydajność produkcji maleje. Sprzęgła indukcyjne firmy Balluff to znakomite rozwiązanie opisanych problemów, ponieważ proces łączenia trwa zdecydowanie krócej, niż w przypadku ich mechanicznych odpowiedników. Największą zaletą łączników indukcyjnych jest oczywiście brak mechanicznego zużywania się.
Dwukierunkowa transmisja danych
Praca narzędzia nierzadko wymaga emisji danych dotyczących aktualnego stanu pracy i jednoczesnego bieżącego odbioru odpowiednich nastaw (reakcja na zaistniałą sytuację). Sprzęgła indukcyjne Balluff oferują dwukierunkową transmisję danych, dzięki czemu spełnianie tych obydwu wymogów jest możliwe.
Szerokie zastosowanie sprzęgieł indukcyjnych od Balluff
Sprzęgła indukcyjne Balluff są znakomicie przystosowane do realnych potrzeb i różnorodnych zastosowań, dzięki czemu klient po zakupie i wykorzystaniu do jednego zadania, nie będzie zmuszony do zakupu kolejnego urządzenia. Każde z nich oferuje możliwość przesyłania do ośmiu sygnałów oraz sterowania czterech kanałów niezależnie. Takie właściwości znacząco zwiększają elastyczność narzędzia, a także są dowodem świadomości producenta w kwestii realnych zapotrzebowań na rynku automatyki przemysłowej.
Niech moc będzie z Toba!
Sprzęgła indukcyjne są obecne na rynku od wielu lat, ich największym ograniczeniem okazywała się zbyt mała moc jaką były w stanie przesyłać. Firma Balluff oferuje klientom produkt, który zapewnia prąd stały o wartości 1,7 A przy mocy 40 W. Są to wartości około trzykrotnie wyższe od tych prezentowanych dotychczas. Nawet urządzenia Balluff o mniejszej mocy znakomicie radziły sobie z powierzonymi im zadaniami – natomiast wyposażone w większą moc, mogą osiągać jeszcze lepsze wyniki i zapewniać wyższy poziom elastyczności.
IO-Link to wielki krok do przodu
Każde ze sprzęgieł indukcyjnych od Balluff jest wyposażone w złącze M12 – jest to standardowe połączenie stosowane w przemyśle oraz przez popularny system IO-Link, z którym same sprzęgła również są kompatybilne.
System umożliwia płynną wymianę danych procesowych, parametrów i zdarzeń między sprzęgłem indukcyjnym a urządzeniem IO-Link Master. Sprzęgła IO-Link nie wymagają konfiguracji, a transmisja danych zawsze jest nadrzędna. Dzięki wykorzystaniu COM3 wymiana danych zachodzi w możliwie najszybszy sposób. Podłączenie do IO-Link to również gwarancja otrzymywania danych diagnostycznych nie tylko o procesie, ale również na temat samego urządzenia, co ułatwia jego konserwację i ewentualny serwis.