Automatyka Balluff – jak wpływa na bezpieczeństwo w zakładzie przemysłowym?

Automatyzacja przemysłu nie tylko wpływa pozytywnie na usprawnianie procesów produkcyjnych, ale także znacznie poprawia bezpieczeństwo pracowników. Nowe technologie są w stanie zastąpić ludzi w pracy na niebezpiecznych stanowiskach, a także współpracować z człowiekiem, nie dopuszczając przy tym do sytuacji, w których mogłaby stać mu się krzywda.

Niepewność zapisana w liczbach

Wielu pracowników obawia się postępu technologicznego. Wynika to z przyjętego powszechnie poglądu, jakoby roboty miały zastąpić ludzi na ich stanowiskach pracy. Z opublikowanego w zeszłym roku, przez naukowców z Uniwersytetów w Oksfordzie i Yale, badania dowiadujemy się, że według 50 proc. ekspertów od sztucznej inteligencji, w ciągu 45 lat maszyny prześcigną ludzi we wszystkich aspektach inteligencji, a w ciągu 120 lat zautomatyzowana zostanie cała praca wykonywana przez ludzi. Czy to aby na pewno realna perspektywa? Jak twierdzi Daniel Oszczeda, ekspert z firmy Balluff Polska, nowe technologie faktycznie wyeliminują miejsca pracy, ale tylko te monotonne i szkodliwe dla zdrowia.

Automatyka w systemach paletyzacji

Zanim do fabryk weszły rozwiązania oparte o automatyzację, pracownicy musieli wykonywać większość prac ręcznie. System pracy oparty na sile ludzkiego organizmu nie przynosi jednak dobrych rezultatów – pracownik szybko się męczy co powoduje spadek jego produktywności. Z czasem zaczynają się także pojawiać problemy zdrowotne, związane z dźwiganiem na co dzień dużych ciężarów. Z tymi problemami zmagali się jeszcze do niedawna pracownicy działów paletyzacji. Aktualnie, prace związane z przenoszeniem, układaniem i transportowaniem produktów na paletach wykonują roboty. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest Stacja do paletyzacji ProPak1.4 (paletyzer), stworzony przez firmy Balluff Polska oraz Biuro Inżynierskie IEC.

Korzystając z naszej wiedzy i doświadczenia oraz rozwiązań dostarczonych przez Balluff Polska stworzyliśmy z w pełni zautomatyzowanego robota współpracującego, odpowiedzialnego za proces paletyzacji. To nowoczesne rozwiązanie, znacznie poprawia ergonomię samego stanowiska pracy oraz bezpieczeństwo pracownika. Urządzenie wyposażone jest w skanery laserowe bezpieczeństwa, które pozwalają na pracę robota współpracującego na pełnych prędkościach, a w momencie konieczności współpracy z człowiekiem spowalniają pracę robota do prędkości bezpiecznych tzw. kobotowych, przy których jest możliwa praca człowieka i robota. Takie rozwiązanie eliminuje monotonne i ciężkie prace wykonywane przez ludzi, poprawia jakość układanych komponentów, eliminuje pomyłki i przynosi duże oszczędności finansowe, dbając tym samym o zdrowie pracowników w fabryce.

– mówi Sławomir Janosz prezes Biuro Inżynierskie IEC sp. z o. o.

Zautomatyzowane procesy kucia

Do niedawna w przemyśle metalurgicznym procesy kucia także były wykonywane przy pomocy człowieka. Nadal funkcjonują fabryki, w których kowale odpowiedzialni są za podłożenie rozgrzanego metalowego elementu pod młot, który formuje ostateczny kształt produktu. Takie urządzenie uderza z siłą kilkudziesięciu ton, kilkanaście razy na minutę. Przebywanie przy pracującym młocie jest więc niezwykle niebezpieczne i może wiązać się z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu pracownika, nie wspominając o różnicach temperaturowych panujących w miejscu pracy, które także niekorzystnie działają na organizm. W tej chwili procesy te są w pełni zautomatyzowane. Robot specjalnie przygotowany do takiej pracy podaje chwytakami element do młota automatycznego. Za bezpieczeństwo odpowiadają natomiast rozwiązania sensoryczne, wykrywające obecność człowieka lub niepożądanych elementów w obrębie pracującej maszyny. Niezwykle ważna również kontrola jakości wytworzonych produktów – do tego służą nowoczesne systemy Machine Vision. Technologie tego typu oferowane są przez wielu dostawców rozwiązań dla przemysłu 4.0, dostarcza je także firma Balluff.

Automatyka w procesach spawania

Kolejną niebezpieczną czynnością, w której automatyka zaczyna odgrywać kluczową rolę, są procesy spawania. Podczas tego typu pracy wydobywa się dużo toksycznych oparów z otulin gazowych, które spawacz regularnie wdycha. Może to skutkować poważnymi zatruciami lub przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Ponadto podczas spawania wytwarzają się iskry, które mogą doprowadzić do poważnych oparzeń ciała, a także utraty wzroku pracownika. Zautomatyzowanie tego procesu wydaje się więc być niezbędne. Na rynku są już dostępne maszyny spawalnicze wysokiej klasy, które potrafią pracować w trybie ciągłym, pod kontrolą człowieka. Przy takich rozwiązaniach konieczne jest zastosowanie odpowiednich systemów ochrony, które zabezpieczą pracownika, przed ewentualnym kontaktem z maszyną podczas pracy. Przykładowo, Balluff oferuje w tym zakresie specjalne blokady elektromagnetyczne oraz klucze mechaniczne, które uniemożliwiają wejście do celi, w której odbywa się spawanie.

Umiejętne projektowanie systemów automatyki

Gdy eliminuje się jedne zagrożenia często powstają inne, dlatego aby nie dopuścić do nowych problemów, automatyzacja fabryki powinna przebiegać według ścisłego planu projektowego, przygotowanego przez specjalistów w tej dziedzinie. Układ automatyki musi być przygotowany w taki sposób, aby nie tylko zapewniał bezpieczeństwo, ale także nie obniżał produktywności (nie utrudniał pracy) i nie powodował przestojów. W przeciwnym razie pracownik może starać się obejść systemy bezpieczeństwa, które będą przeszkadzały w efektywnej realizacji jego zadań. Systemy zamykania przestrzeni roboczej maszyny powinny być więc tak skonstruowane, aby nie przeszkadzały pracownikowi i aby nie musiał w nie ingerować. Tam gdzie jest to możliwe, przy stanowiskach do podawania, zamiast zamka mechanicznego powinna zostać zamontowana kurtyna optyczna, która blokuje działanie maszyny na czas obecności ciała obcego pomiędzy czujnikami. Tego typu systemy również produkuje firma Balluff Polska.

Zamki mechaniczne, blokujące dostęp do przestrzeni roboczej, powinny być stosowane w miejscach gdzie nie ma konieczności częstego otwierania drzwi.

Udana współpraca maszyny z człowiekiem

Projektując systemy do automatyzacji w firmach produkcyjnych należy też koniecznie pamiętać, że często tuż obok robota pracuje człowiek. Dobrym przykładem takiego rozwiązania są wspomniane wyżej systemy paletyzacji, gdzie osoba jest odpowiedzialna za przygotowanie stanowiska do pakowania i czyszczenie strefy roboczej. Aby praca szła sprawnie, warto zastanowić się nad stworzeniem dwóch stanowisk koło siebie. Mechanizmy oferowane przez takie firmy jak Balluff Polska umożliwiają kontrolę pracy robotów na danym stanowisku, wyznaczając im przestrzeń pracy. Specjalne skanery bezpieczeństwa blokują możliwość przestawienia się robota na stanowisko obok, w momencie gdy ktoś tam przebywa.

Jeśli interesują Cię rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo w zakładzie przemysłowym, skontaktuj się z naszym specjalistą, który dobierze odpowiednie środki do Twoich potrzeb.

projekty.pl@balluff.pl

+48 71 382 09 00

www.balluff.pl

Spodobał Ci się ten artykuł?

Możesz dostawać od nas informacje o nowych artykułach i wydarzeniach.
Wystarczy, że zapiszesz się naszego newslettera.

Balluff - sprzedaż i serwis