5 argumentów za wdrożeniem Machine Vision w Twojej fabryce

Nowoczesne technologie w coraz większym stopniu pozwalają zastąpić pracę ludzką w procesach produkcyjnych. Wyspecjalizowane maszyny wytwarzają nawet setki tysięcy elementów w ciągu jednej godziny. Postępująca automatyzacja oraz intensyfikacja produkcji wymuszają jednak udoskonalanie procesów kontroli jakości, pozwalających na szybkie wychwytywanie wadliwych produktów – zanim trafią one do klienta.

Jednym z najciekawszych, a zarazem najpopularniejszych rozwiązań jest technologia Machine Vision. Pozwala ona na automatyczną weryfikację czy wyprodukowany element lub nawet zespół elementów (po montażu) odpowiada narzuconemu wzorcowi. Rozwiązanie to nie tylko zastępuje oko ludzkie w eliminacji wadliwych produktów, lecz przynosi również szereg dodatkowych korzyści – sprawiających, że z roku na rok po Machine Vision sięga coraz więcej firm produkcyjnych (grandviewresearch.com szacuje wartość rynku systemów wizyjnych na ok. 10 miliardów dolarów, przy bardzo dynamicznym, bo aż 10-procentowym wzroście każdego roku). Sprawdźmy najważniejsze atuty tej technologii.

1. Zwiększenie wydajności produkcji

Wydajność pracy ludzkiej jest ograniczona i maleje wraz z upływem czasu (człowiek męczy się, a jego skuteczność spada). Jest to poważny problem, zwłaszcza w produkcji ciągłej, w której praca trwa bez żadnej przerwy. W wielu fabrykach produkuje się nawet kilka elementów na sekundę. Trudno sobie wyobrazić, aby człowiek przy jego fizycznych ograniczeniach był w stanie efektywnie skontrolować każdy z nich podczas 8-godzinnej zmiany. W tej sytuacji świetnym rozwiązaniem jest Machine Vision. System wizyjny pozwala na kontrolę od kilku, do kilkudziesięciu produktów na sekundę (w zależności od liczby cech produktu poddanych kontroli).

2. Poprawa efektywności kontroli produkcji

Przy właściwej konfiguracji, systemy wizyjne oraz smart kamery pozwalają w stu procentach wyeliminować wadliwe elementy. Tak skutecznej kontroli nie zapewni nawet doświadczony zespół specjalistów. Człowiekowi, nawet najlepszemu w swojej pracy, zdarzają się pomyłki, a w fabrykach produkujących setki tysięcy elementów na godzinę, niewielki odsetek błędnych elementów (ułamek procenta) automatycznie przekłada się na ogromne straty.

3. Ograniczenie ryzyka wprowadzenia wadliwych produktów na rynek

Jedną z największych korzyści z wdrożenia Machine Vision w przedsiębiorstwie jest bezsprzecznie wzrost jakości jego produktów. Prowadząc firmę produkcyjną zapewne nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której wprowadzamy na rynek dużą partię wadliwych elementów, które trafiają do klientów z drugiego końca Europy. Jednorazowe koszty związane z transportem towaru i obsługą reklamacji, najprawdopodobniej wielokrotnie przekroczyłyby wartość wdrożenia systemu Machine Vision, dzięki którym uniknęlibyśmy podobnych wydatków (nie wspominając już o narażeniu na szwank marki i wiarygodności firmy).

4. Obniżenie kosztów zatrudnienia

Koszty pracy to jeden z głównych składników ogólnych kosztów wytworzenia produktu. Zazwyczaj są one wysokie i problematyczne – w dłuższej perspektywie trudno je przewidzieć. Dynamicznie zmieniający się rynek pracy (będący obecnie rynkiem pracownika) powoduje wzrost kosztów zatrudnienia związanych z:
• dużą rotacją pracowników, a w związku z tym wzrastającymi kosztami przeszkolenia personelu,
• coraz większymi wymaganiami finansowymi pracowników.
Ponadto w mniejszych miejscowościach wykwalifikowanej kadry może po prostu brakować. Automatyzacja produkcji oraz kontroli jej jakości, tj. zastępowanie części pracowników maszynami i technologiami takimi jak Machine Vision, pozwala skuteczniej zaplanować i obniżyć koszty produkcji.

5. Zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów

Niektóre branże (idealnym przykładem jest tu automotive), są bardzo wrażliwe na jakość wytwarzanych elementów – m.in. ze względu na odpowiedzialność za bezpieczeństwo użytkownika końcowego. Wiele fabryk samochodów wymaga od swoich dostawców posiadania systemów wizyjnych, które dużo dokładniej niż oko ludzkie, kontrolują wygląd, wymiary a nawet teksturę produkowanego elementu. Machine Vision stanowi też nieodłączny element ostatecznej kontroli montażu. Konsekwencje zamontowania choć jednej sprężyny w niewłaściwym miejscu mogą być tragiczne. Dzięki systemowi wizyjnemu ryzyko pomyłki jest w zasadzie zupełnie wyeliminowane.

Machine Vision – zastosowanie

System Machine Vision doskonale sprawdzi się we wszystkich fabrykach produkujących powtarzalne elementy na podstawie określonego wzorca – niezależnie od branży czy stosowanych technologii. Według grandviewresearch.com, największy, bo ok. 20-procentowy udział w rynku systemów wizyjnych ma branża automotive, jednak po Machine Vision coraz chętniej sięga również przemysł chemiczny i farmaceutyczny, spożywczy, metalowy czy elektroniczny (a nawet firmy niezwiązane z produkcją, np. z sektora logistyki i usług transportowych) – i to właśnie w nich spodziewane są największe wdrożenia tej technologii w kolejnych latach.

Trudno się temu dziwić – dzięki stuprocentowej skuteczności wyłapywania wadliwych (bądź niepożądanych) elementów, zastosowanie Machine Vision znacznie podnosi jakość produktów, zwiększając efektywność produkcji, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów. Więcej o tej technologii i bestsellerach Balluff z tej kategorii można dowiedzieć się ze strony https://machine-vision.site/

Spodobał Ci się ten artykuł?

Możesz dostawać od nas informacje o nowych artykułach i wydarzeniach.
Wystarczy, że zapiszesz się naszego newslettera.

Balluff - sprzedaż i serwis